CNN TÜRK sıcak noktada

Video: CNN TÜRK sıcak noktada

Pençe-Şimşek ve Pençe-Yıldırım operasyonları Irak'ın kuzeyinde devam ediyor. F-16 savaş uçakları havadan komandolar da karadan terör hedeflerini imha ediyor. CNN TÜRK ekibi de Şırnak'ta operasyon bölgesine en yakın noktada. Mustafa Berber son durumu aktardı.

Mustafa Berber, açıklamasında şunları söyledi:

Toplamda bin 250'nin üzerinde hedef hem karadan hem havadan vuruldu. Ve şu anda da operasyon aralıksız devam ediyor. Şırnak-Hakkari kırsalında iki kanattan yürütülüyor operasyon ve Irak'ın kuzeyinde terör örgütü hedefleri tek tek vuruluyor. Metina, Zap, Avaşin, Basyan ve Kandil bölgelerine harekat düzenleniyor. 23 Nisan'da saatler 17.40'ı gösterdiğinde başlamıştı harekat. Artık 3. gününde ve bitmesine saatler kaldı.

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, sadece komandoların bölgeye sızma girişimi gerçekleştiren komandoların sıcak temas sağladığı 31 teröristi etkisiz hale getirdiklerini duyurmuştu. Bölgede hareketlilik devam ediyor.

İlk etapta Hakkari noktasından havan ve top atışlarıyla terör hedefleri vurulmuştu. Ardından da Diyarbakır'dan havalanan jetlerle hedefler vurulmaya devam etmişti. Yine SİHA'larla da bölge ateş altına alınmıştı. Dün harekatta ATAK helikopterleri de yer almıştı. Aslında helikopter trafiği yaşanmıştı Şırnak'ta. Askeri personelin sevkiyatı sağlanıyordu ama bugün oldukça olumsuz hava koşulları var. Şırnak'ta şiddetli esen rüzgar, sis ve zaman zaman da bastıran bir yağmur var. Bu nedenle helikopter kalkmıyor. Diyarbakır'dan kalkan jetler hedefleri vurmaya devam ediyor. Hakkari Derecik'ten de karadan terör hedefleri vuruluyor.

Peki operasyon ne zaman kadar devam edecek? Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, dün bölgeye yaptığı ziyarette önemli mesajlar vermişti. "Bizim tek hedefimizin teröristlerin olduğunu, onun dışında hiçbir hedefimiz olmadığını herkesin bilmesi lazım" ifadelerini kullanmıştı. "En son terörist etkisiz hale getirilecek, bizim operasyonlarımız, vazifemiz bitecek. O ana kadar da operasyonlarımız sürecek" demişti. İşte 23 Nisan'da saatler 17.40'ı gösterdiğinde başlayan o harekat halihazırda devam ediyor. Bölgede hem komandolar hem özel kuvvet timleri çalışmalarını sürdürüyorlar. Bölgede el yapımı patlayıcılar, bölgede kurulan tuzaklamalar da yine o bölgede etkisiz hale getiriliyor. Operasyon aralıksız devam ediyor.

 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS