Çocuklar işçi olmasın diye koşmaya hazır mısınız?

Çocuklar işçi olmasın diye koşmaya hazır mısınız?

Hayata Destek Derneği, mevsimlik çocuk işçilerinin tarla yerine okula gitmesi için bir kampanya düzenledi. Destek vermek isteyenlerin yapması gereken 'koşmak'. Bunun için de 13 Kasım'daki İstanbul Maratonu'na kayıt yaptırmak gerekli. Kayıttan elde edilen gelir, çocukların okullaşması için harcanacak.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

 Mevsimlik çocuk işçiler, sayıları 400 binden fazla. Haftanın yedi günü, günde 12 saat çalışıyor; ne okula gidebiliyor ne de çocukluklarını yaşayabiliyorlar. 

İşte o çocukların tarla yerine okula gitmesine destek vermek, yaşadıkları dıkıntılara dikkat çekmek için yeni bir adım atılıyor.

"Hayata Destek Derneği", "Bu iş çocuk oyuncağı değil" sloganıyla bir çağrı yaptı; konuya ilgi duyanları çocukların okullaşması için adım adım koşuya davet etti.

Tarih 13 Kasım

13 Kasım'da 38'ncisi düzenlenecek Vodafone İstanbul Maratonu'nda adım adım birlikte koşacakların hedefi mevsimlik gezici tarımda çalışan, elleri kalem tutmaya, oyun oynamaya yabancı çocukların okullaşması.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Yetişkinler için bile ağır olan koşullarda, günde 12 saat tarlada çalışmak yerine, çocukluklarını yaşayıp, okul yollarını adımlamaları. 

Bu amaçla İstanbul Maratonu'na kayıt karşılığı ödenecek her 250 TL,  bir çocuğun daha okullaşması için harcanacak; barınma alanı olan çadırda kullanmak üzere okullaşmaya destek verecek kırtasiye ürünleri ile eğitici materyallerin temini için kullanılacak.