Çorlu tren kazası davasında yeni gelişme

Video: Çorlu tren kazası davasında yeni gelişme

25 kişinin öldüğü 328 kişinin de yaralandığı Çorlu'daki tren kazası davasının iki günlük duruşması gece yarısı tamamlandı. Mahkeme heyeti yeni bir bilirkişi heyetinin oluşturulmasına karar verdi. TCDD Taşımacılık A.Ş. Genel Müdürlüğü'nün davaya müdahil olma talebi reddedildi.

"Adalet istiyoruz" pankartlarıyla girdiler mahkeme salonundan gece yarısı böyle çıktılar.


Çorlu'daki tren kazasında yaşamını yitiren 25 kişi kişinin yakınları ve kazada yaralanan 328 kişinin katıldığı duruşma Halk Eğitim Merkezi salonunda görüldü.


Duruşmanın ilk bölümünde "Taksirle ölüme ve yaralanmaya neden olmak" suçlamasıyla asli kusurlu olarak yargılanan 4 TCDD görevlisi dinlendi. Demiryolu Bakım Müdürü Turgut Kurt "Aşırı yağmur konusunda bilgilendirilme olmadı" dedi. Sanıklar suçlamaları kabul etmedi.


Sanıkların tutuklanma talepleri reddedilerek duruşmaya ara verildi.


Duruşmanın ikinci yarısı da 15 saat sürdü. Mahkeme heyeti, müşteki ve mağdur ifadelerini dinledi. Kazada 9 yaşındaki oğlunu kaybeden Mısra Öz Sel, "Tüm yetkililerden ve iki bilirkişiden şikayetçiyim. İddianameyi de kabul etmiyorum." dedi.


Diğer mağdurlar da kazada ihmali bulunan tüm sorumluların yargılanmasını istedi.


Mahkeme heyeti, yeni bilirkişi oluşturulmasına karar verdi.


Farklı üniversitelerden, bilirkişi vasfına sahip öğretim üyelerinin isim listelerinin istendi.


TCDD Taşımacılık A.Ş Genel Müdürlüğü ve Tekirdağ Barosu'nun davaya müdahil olma talepleri de kabul edilmedi.


Mahkeme heyeti, TCDD görevlisi 3 ismin tanık olarak dinlenmesine, Sanık Turgut Kurt'un yeniden adli kontrol şartı altına alınmasına sanıklardan Çetin Yıldırım ve Özkan Polat hakkındaki adli kontrolün devamına ve Celalettin Çabuk hakkındaki adli kontrolün kaldırılmasına hükmetti.


Davanın bir sonraki duruşması 10 Aralık'ta görülecek.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS