hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Cumhurbaşkanı Erdoğan: Bu karar sıradan bir olay değildir

  { title }

  SONRAKİ VİDEO

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan referandum sonucunu Huber Köşkü'nde yaptığı basın açıklamasıyla değerlendirdi. Erdoğan, 'Halkımız 25 milyon evetle anayasa değişikliğini kabul etti. 'İlk kez sivil siyaset sistemi değiştiriyor, bu sıradan bir olay değildir'' dedi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Tarabya'daki Huber Köşkü'nde açıklama yaptı.

  Konuşmasından satır başları:

  Anayasa değişikliğiyle ilgili sonuçların değerlendirilmesine yönelik basın toplantısını ilk kez burada yapıyorum. Bizleri dinleyen vatandaşlarım; sizleri en kalbi duygularımla selamlıyorum. Bugün yapılan halk oylamasının sonuçlarının ülkemiz ve milletimiz için hayırlı olmasını dinliyorum. Milletimiz sandık başına gitmiş, hür iradesiyle TBMM tarafından kabul edilen anayasa değişikliği konusundaki görüşünü ifade etmiştir.

  Resmi olmayan sonuçlar yaklaşık 25 milyon evet oyuyla anayasa değişikliğinin kabul edildiğini göstermiştir. Milletimizin her ferdine şükranlarımı sunuyorum.

  Hamdolsun zoru başardık

  16 Nisan halk oylaması milletimizin geleceğine sahip çıktığının önemli bir göstergesidir. Ekranları başında bizi izleyen milletim; bugün Türkiye 200 yıllık kadim bir tartışma konusu olan yönetim sistemi konusunda tarihi bir karar vermiştir. Bu karar sıradan bir olay değildir. Değişim, dönüşüm kararının verildiği gündür. Mevcudu savunmak kolay, değişimi savunmak zor olmuştur. Hamdolsun zoru başardık. Anayasa değişikliği 18 maddeden oluştuğu halde içerik olarak köklü bir değişikliktir.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Bugün Türkiye 25 milyon evet oyuyla kararını vermiştir. Evet için çalışan AK Parti Binali Yıldırım'a, MHP lideri Bahçeli'ye ve BBP Başkanı Mustafa Destici'ye STK'lar ve bütün kurumlara teşekkür ediyorum. Doğu ve Güneydoğu Anadolu oylarının önemli olduğunu söylemek isterim. Bu sonuçlar ülkemizin önünde yeni bir dönemin başladığının göstericisi olacaktır. Tercihlerini ülkemizin birliğinden kullanan vatandaşlarımıza teşekkür ediyorum. Sistemimiz milletçe kabul gördü.

  Bugün oyumu kullanırken de ifade ettiğim gibi bu anayasa değişikliği herhangi bir değişiklik değildir. Bu farklıdır ve çok anlamlıdır. TBMM ve milletimizin iradesiyle böyle bir değişime milletimiz karar vermiştir. Cumhuriyet tarihimizde ilk defa sivil siyasetle yönetim sistemimizi değiştiriyoruz. Bu değişim elbette anayasa değişikliğiyle gerçekleşiyor. Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemiyle beraber yürütme, yasama, yargı erkleri birbirlerinden tamamen ayrılmıştır. 

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Tüm Türkiye'nin zaferi

  16 Nisan evet veya hayır diyen herkesin, tüm Türkiye'nin zaferidir. Yurtdışında yaşayan vatandaşlarımız da bu zaferin parçasıdır. Bu sürede onların ne çileler çektiğini hep beraber gördük. Şimdi nihai netice açıklandığında verdikleri bu mücadelenin ne kadar önemli olduğunu da görüyoruz.

  Halk oylaması bitmiş o süreçte yaşanan tartışmalar geride kalmıştır. Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemiyle ilgili değişiklikler 3 Kasım 2019 tarihinde yapılacak seçimlerle yürürlüğe girecektir. 

  Ülkemizin yönetimine talip olmak isteyen herkes için 2019 yılına kadar zaman vardır. Bugüne kadar 7 halk oylaması geçirmiştir bizim ülkemiz. Bu sekizinciydi. Bu halk oylamaları ne getirmiş, ne götürmüştür diye baktığımızda bu referandumun çok anlamlı olduğunu görüyoruz. Yarından itibaren ülkemizi gereksiz tartışmalarla yormak yerine hedefe odaklanmak da yarar görüyoruz. Özellikle müttefik olarak kabul ettiğimiz ülkelerin saygı duymasını istiyoruz. Bir kez daha halk oylaması sonuçlarının ülkemiz ve milletimiz için hayırlara vesile olmasını diliyorum. 

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Erdoğan halka da seslendi

  Artık Türkiye'de patinaj olmayacak. Efendi olmaya değil, hizmetkar olmaya geldik. Biz bugün yüzde 86 ile bir seçim gerçekleştirdik. Böyle bir katılım var mı ya? Bunun yüzde 51 buçuğunu evet aldı. Şimdi bazı televizyonlarda falan aç tavuk kendini buğday ambarında sanırmış ya bu neticeyi küçümsemeye çalışanlar var, boşuna uğraşmayın atı alan Üsküdar'ı geçti. 

  Anayasa komisyonunda biliyorsunuz pet şişeler nasıl fırlatıldı, genel kurula geldi, genel kurulda neler oldu? 339'la parlamentodan geçti, AK Parti ve MHP'nin vekillerinin dayanışmasıyla. Tabi ben buradan öncellikle sayın Yıldırım'a ve Bahçeli'ye özellikle teşekkür ediyorum. Dik durdular, gruplarına sahip çıktılar. Ne dedik? Şimdi sıra millette dedik. 

  Millete sopa gösterilmez, gösterenler cevabını sandıkta aldı. AK Parti'ye, MHP'ye, BBP'ye gönül veren, HÜDA Par'a gönül veren kardeşlerime teşekkür ediyorum. 


  Cumhurbaşkanı Erdoğan: Artık Türkiye'de patinaj olmayacak

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Bir referandum da idam için yaparız

  Bu demek değildir ki diğer partilere gönül verenlerden destek gelmedi, inanıyorum ki onlardan da destek geldi. Bundan sonra vites büyütüp yola öyle devam edeceğiz. İnşallah ilk iş... Meydanlarda hep bununla karşılaştım diyeceğim. Bir referandum da idam için yaparız. 

  Dün Sarıyer meydanında ne dedim, şu kalabalık bir işaret fişeğidir dedim. Anladınız mı ne demek istediğimi? 

  Şunu unutmuyoruz; tek millet, tek bayrak, tek vatan, tek devlet. Bundan daha güzel bir şey olabilir mi? 

   

   

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow