Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Avrupa'ya terör tepkisi

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Avrupa'ya terör tepkisi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul’da TRT World Forum'da açıklamalarda bulundu. Tahıl koridoruna ilişkin önemli mesaj veren Cumhurbaşkanı Erdoğan, pazar günü Putin ve Zelenski ile görüşeceğini ifade etti. Avrupa'ya terör tepkisi gösteren Erdoğan "Terörle mücadelede bize kimse hesap soramaz" dedi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklaması şu şekilde;

Dünyanın 34 farklı ülkesinden güzel İstanbulumuza hoş geldiniz. 6.'ncısı tertiplenen formu küresel çapta insani, diplomatik etkileşim için önemli bir platform haline geldiğini görüyoruz. Burada yapılan tartışmalar ülkeyi yönetme sorumluluğu taşıyan biz siyasetçiler içinde gerçekten ufuk açıcı oluyor. 

Son yıllarda yayıncılık konusunda da çok ciddi mesafe aldık. Televizyon seyircilerinin en çok rağbet gösterdiği programların başında artık TRT'nin yapımları geliyor. Bir dönem yabancı dizilerin istilasına uğrayan ülkemiz bugün dünya çapında dizi, belgesel programlarına imza atıyor. İstanbul ev sahipliği yaptığı Film ve dizilerle de küresel bir çekim merkezine gelmiştir. Bir dönem yabancı dizilerin istilasına uğrayan ülkemiz, bugün dünya çapında sinema, dizi, belgesel programlarına imza atıyor. Türkiye bugün dizi ihracatında dünyada ikinci sıraya yükselmiş durumdadır.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Türkiye'nin Türkiye'den daha büyük olduğu gerçeğine her yurtdışı ziyaretimizde bir kez daha şahitlik etmenin gururunu yaşıyoruz. İnşallah Türkiye Yüzyılı'nın yayıncılık ayağını sizlerle birlikte inşa edecek, TRT'yi daha da küresel bir marka haline dönüştüreceğiz.

İnsanlığın ortak geleceğini selameti için herkes elini taşın altına koymak mecburiyetindedir. Biz bölgesel meselelerde üzerimize düşen sorumluluğu samimi şekilde yerine getirmeye çalışıyoruz. Salgın sürecinde ortaya çıkan manzara insanlık için hiç de umut verici olmamıştır. Rusya - Ukrayna savaşı yol açtığı ağır can kayıplarının yanında bölge ve dünya için çok ciddi insani, ekonomik, politik maliyetler oluşturdu. Savaşın kazananı, barışın kaybedeni olmaz ilkesiyle yoğun bir diplomasi trafiği yürüttük. Dünyaya örnek teşkil edecek bir barış diplomasisine imza attık. Rusya ile Ukrayna arasındaki esir takası da yine ülkemizin arabuluculuğunda gerçekleşti. 

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

"PAZAR GÜNÜ PUTİN VE ZELENSKİ İLE GÖRÜŞECEĞİM"

İki ülkenin esir takası da girişimlerimizle oldu. Savaş nedeniyle Ukrayna ve Rusya'dan kritik ürünlerin sevkiyatının durması küresel çapta bir gıda krizine sebep olmuştur. Pazar günü Putin ile görüşmem olacak. aynı şekilde Zelenski ile görüşmem olacak. İstiyoruz ki az gelişmiş ülkelere bu tahıl koridorundan, tahıl ambarından bu imkanları gönderelim. Tahıl koridorundaki krizin aşılması ülkemizin girişimleri sayesinde olabilir. Türkiye krizin değil çözümün safında duruyor. 

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

AVRUPA'YA TERÖR TEPKİSİ

Son dönemde yaşanan krizler, Avrupa'nın üzerine inşa edilen refah mimarisinin ne kadar kırılgan olduğunu göstermiştir. Türkiye'nin mücadele ettiği terör örgütlerine gizli açık destek veren bir Avrupa ile ortak gelecek hayli kurmamızın zor olduğu açıktır. Bize uygulanan örtülü ambargoları saymıyorum bile. Biz 2. Dünya Savaşı'ndan sonra tercihimizi Avrupa ile yol yürümekten yana kullanmış bir ülkeyiz. Yaptığımız onca fedakarlığa rağmen birliğimizi tehdit eden terör örgütleri ile mücadelemizde yalnız bırakıldığımızı asla unutmayacağız. Binlerce TIR silah, mühimmat Suriye'nin kuzeyindeki terör örgütlerine gönderilmiştir. Gönderen ülke NATO'da beraber olduğumuz ülke. Yok diyor böyle bir şey. Video yayınlarını kendilerine gösteriyoruz. Teröristlerle verdiğimiz mücadelede bize kalkıp kimse hesap soramaz. DEAŞ'a karşı en ağır darbeyi biz vurduk. Benim diyen ülkeler acaba DEAŞ'la herhangi bir mücadele veriyor mu? Hayır. Bunlarla mücadeleyi veren ülke biziz. Sınırlarımızın güvenliği için başlattığımız harekatları yürütecek kararlılığa sahip olduğumuzu herkese gösterdik. 

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

ABD'YE F-16 TEPKİSİ

Ege'de ve Akdeniz'de Yunanistan'ı hesapsızca destekleyerek provokatif girişimlerine destek verenlere de eyvallah etmedik, etmeyeceğiz. NATO'da beraberiz ama geliyorsun Yunanistan'ın adalarını silahla donatıyorsun, biz hala F-16 meselesini parasını verdiğimiz halde sizinle çözemedik.