hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan yeni idam açıklaması

  { title }

  SONRAKİ VİDEO

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Konya'da toplu açılış töreninde halka seslendi. Konya'ya olan özlemiyle söze başlayan Erdoğan, koalisyon güçlerine, üçüncü darbe söylentilerine çok sert çıktı. İdamı ve başkanlık konusunda halk isterse olur diyen Erdoğan, Musul operasyonu içinse, 'koalisyonda olmakta kararlıyız yoksa b planımız devreye girer' dedi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Konuşmasından satır başları:

  Konya ahde vefasını 15 Temmuz'da bir kez daha gösterdi. Biz de ilk fırsatta gidelim, şükranlarımızı sunalım hasret giderelim dedik. 

  Toplu açılış törenleri bizim hizmet anlayışımızın alameti farikası haline geldi. Konya'ya çeşitli alanlarda 42 kalemde toplam açılış ve temel atmalarla beraber 2 milyar liralık bir eseri hizmetle buluşturuyoruz. 

  15 Temmuz'da bu hizmetleri istemeyenlerın kalkışmasıydı. 241 şehidimiz var. 2194 gazimiz var. O bombaları yağdıranlar zannetmişlerdi ki biz güçlüyüz, bilmiyorlardı ki güç insandadır, yeter ki şehadet makamına yürüsün. 

   Şimdi konuşuyorlar birinci darbe 17-25 atlatılmış. İkinci darbe öyle veya böyle 15 Temmuz atlatılmış. Şimdi üçüncü darbe gelecekmiş. Bir tane ukala, kendini bilme köşesinden bir şeyler yazıyor.  ('3.darbe gerçekleşecek' iddiasında bulunan Bush döneminin Pentagon danışmanı, ABD'li uzman Michael Rubin'di.)

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Ne diyor şair? Yürüyeceksin, millet yükleyecek arkandan. Birileri farklı şeyler söylediler. Ne dediler, Almanya'ya, İtalya'ya iltica etti. Ama bilmiyorlar ki, 'eğer lider taşın arkasına saklanırsa millet dağın arkasına saklanır.' Ve ölümüne dediğimizde benim aziz milletim meydanlara yürüdü. 

  Ama bu Konya başka. Elektrik kesiliyor, su kesiliyor meydanlara dökülüyor. 

   Türkiye'nin yaşadığı badireleri şöyle bir gözden geçirelim. 

  2013 yılına geldiğimizde önce gezi olaylarıyla, arkasından 17- 25 Aralık yargı emniyet darbe girişimiyle, MİT TIR'larının durdurulmasıyla her şey netleşmeye başladı. 2014 Mart'ında yapılan, Cumhurbaşkanlığı seçimleri, 2015 seçimleri hep bu mücadelenin birer aşamasıydı. Haziran'da yapılan seçimlerin hemen ardından ortaya çıkan belirsizlik döneminde kimin ne yaptığını hatırlıyorsunuz değil mi?

  Bölücü terör örgütünün hendek siyasetini, Yasin Börü'yü nasıl şehit ettiklerini unutmadık değil mi? DEAŞ da bu kervana katıldı. Antep'te bir çocuğun üzerine bombayı bağlayıp kına gecesine yolladılar, onu orada patlattılar. O güne kadar sabrettik ama dedik artık son. Cerablus'a ılımlıu muhaliflerle beraber girdik. Sonra RAİ'ye girdik. Kimlerle ılımlı muhaliflerle. Bu milletin güvenlik güçlerini de herkes bilecek. Koalisyon güçleri şu anda bizimle beraber hareket ediyor. Koalisyon güçleri neden PYD ile hareket ediyor? İşte bunu anlamakta zorlanıyoruz. Bu koalisyon güçlerinin tamamına yakını bizime dost, hele NATO ülkeleri var ki bunların stratejik ortağı biziz. Şu anda teröristleri eğitenleri anlamakta zorlanıyoruz. Konya'dan da sesleniyorum; koalisyon güçlerinin içlerinde yer alanlar lütfen siz DEAŞ'la mücadeleyi PYD ile değil 63 ülke ile yapın. Eğer bu ülkeler DEAŞ'ı halledemiyorsa biz bu işi bırakalım. 

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Ama oyun başka. Burada bir tuzak var. Oyun bizim üzerimizde oynanıyor. Biz bu oyuna ne Suriye'de ne Irak'ta prim vermeyeceğiz. 

  FETÖ ile mücadele

  FETÖ'nün her yerde olduğu gibi askerdeki üyeleriyle de bir şeyler yapacağını tahmin ediyorduk. Ama devletin silahları, tanklarını gasp ederek milletin üzerine yürümeleri bizim tahminlerimizin ötesinde bir durum olarak ortaya çıkmıştır. 15 Temmuz darbe girişimi iradesini bir şarlatana teslim etmiş olanların yapabilecekleri bir ihanettir. 

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  "Yeni uygulamalar geliyor, birkaç hafta içinde..."

  Bu yapının içinde olanlardan 15 Temmuz'dan sonra gerçek anlamda pişmanlık duyan çok az kişinin olduğunu görüyorum. İnlerine gireceğiz dedik, girdik. Ama bitmedi. Kaçacak delik arayacaklar. Şimdi yeni uygulamalar geliyor. Birkaç hafta içinde göreceksiniz.

  İdamı onaylarım

  Şimdi idam diyorlar. Bu haklı bir taleptir. Batı ne derse desin beni ilgilendirmiyor, beni milletim ilgilendiriyor. Dünyanın büyük çoğunluğunda idam var mı? Var. Bunun kararını parlamento verir. Milletim şu anda parlamentoya teklif yapıyor. Ne diyor? İdam. Bana geliyorsa hemen onaylarım. Kimse mağdur edebiyatı yapmasın. Asıl mağdurlar 241 şehidimizin yakını. Katillerin yakınları mı mağdur? Bu ne mantık ya. Şu anda yapılan işlemleri 15 Temmuz gibi bir girişimin yanında yapılabileceklerin asgarisidir. 

  Bu kardeşinizi öldürmeye gelenler yakalanıyor ama onu öldürmüyorlar, yargıya teslim ediyorlar. Milletimiz tüm gece üzerine ateş açan, yüzlerce masumu katleden darbecileri ele geçirdiğinde birkaç küçük taşkınlık dışında götürmüş güvenlik güçlerine teslim etmiştir. 

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Darbe başarılı olsaydı FETÖ mensuplarının bize ve milletimize neler yapabileceklerini çok iyi biliyoruz. Muhtemelen Suriye gibi, Irak gibi bir ülke haline gelmiş olacaktık. Türkiye'yi böyle bir uçuruma sürüklemek isteyenler tutuklanmış, finans kaynaklarına el konmuş çok mu?

  Musul operasyonu açıklaması

  Bazıları diyor ki Başika'dan çekilin. Biz elimizi kolumuzu sallaya sallaya oraya gelmedik ki. Başika'ya bizi davet eden sizsiniz. Şimdi de buradan çıkın diyorsunuz. Kusura bakma. Orada benim Türkmen, Arap, Kürt kardeşlerim var. Bize gelin diyorlar. Ve sayın İbadi, az önce sayın Davutoğlu söyledi. Bizi ziyarete geldiğinde kendisi bu talebini yaptı. Şimdi oradan çekilmek, kusura bakma. Biz koalisyon güçlerine talebimizi ileteceğiz. Biz koalisyon güçleri içinde olmakta kararlıyız. Ha bizi istemiyorlarsa B planımız devreye girer, o da olmazsa C planımız devreye girer. 

  Başkanlık sistemi açıklaması

  Milletim başkanlık sistemi diyor. Ben de diyorum ki siyasi partilerimize, gelin millete götürelim. Milletim bu işe evet diyorsa adım atalım. İstiyorum ki patinasj yapmayalım hızla yola devam edelim.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow