hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Cumhurbaşkanlığı kararnamesi yayımlandı: Zeytinburnu için riskli bölge kararı

  Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile Zeytinburnu Merkezefendi Mahallesi'nin bir bölümü riskli alan ilan edildi. Peki bu karar ne anlama geliyor? Karar kentsel dönüşüm sürecini nasıl etkileyecek? CNN TÜRK Muhabiri Merve Tokaz, Zeytinburnu Belediyesi Kentsel Dönüşüm Müdürü Enes Şen ile aktardı.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın imzası ile yayımlandı o kararname. Zeytinburnu Merkezefendi Mahallesi riskli bölge ilan edildi.

  Peki Zeytinburnu Merkezefendi Mahallesi neden "riskli bölge" ilan edildi?

  Zeytinburnu Belediyesi Kentsel Dönüşüm Müdürü Enes Şen konuyla ilgili, “Mülkiyet sorunu vardı Cumhurbaşkanımızın yayınladığı kararname ile mülkiyet sorununu aşmış olduk. Buradaki hak sahiplerimizle anlaşmaları tamamlamıştık ama birkaç arazi vardı. Bu arazilerde kamulaştırma ile yetkimizi almış bulunuyoruz. Ve bu işlem bitmiş oluyor. 1950'lerde kurulumun başladığı bir bölge çok eski yapıların olduğu mühendislik hizmetinin alınmadığı sürelerde yapılar inşa edildiği için bu bölgenin tamamında risk bulunduğu için riskli alan ilan edildi. Riskli alan süreci çok daha hızlı ilerlemesini sağlamak için alınmış bir karardır” ifadelerini kullandı.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Cumhurbaşkanlığı kararnamesi yayımlandı: Zeytinburnu için riskli bölge kararı

  Kararname ile kentsel dönüşüm süreci daha hızlı bir şekilde ilerleyebilecek. “Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ile birlikte süreci yürütüyoruz. Süreci ciddi manada kısaltmak ve rahatlatmak için alınmış bir karardır. Bir an önce süreci tamamlayıp dairelerimizi vatandaşlara teslim etmeyi hedefliyoruz.”

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow