"Daha büyük depremleri yaratabilecek bir fay"

Video: "Daha büyük depremleri yaratabilecek bir fay"

Deprem bölgesinde ekipler arama kurtarma çalışmalarını saatlerdir sürdürüyor. Gözümüz kulağımız bölgeden gelecek haberlerde. Peki, böyle bir deprem bekleniyor muydu? Bu deprem diğer fayları etkileyecek mi? CNN TÜRK ekranına konuk olan uzmanlar değerlendirdi.

Saatler 20:55'i gösterirken Elazığ 6,8'lik depremle sarsıldı. Depremden sadece Elazığ değil, çevredeki birçok il de etkilendi. Bölgede arama kurtarma ve enkaz çalışmaları sürerken, uzman konuklar da CNN TÜRK ekranında depremi değerlendirdi.


Profesör Şükrü Ersoy, "Bölgede yıkıcı bir derem bekliyorduk" dedi. Ersoy, artçı depremlerin bir süre daha devame deceğini söyledi.


Doçent Doktor Yıldırım Güngör, yıkılan evlerin konumuna dikkat çekti. Zemin etüdünün önemine vurgu yaptı. Güngör, evlere girilmemesi için uyarıda bulundu..


Profesör Doktor Süleyman Pampal ise kırılan fayın sadece Türkiye için değil, dünya için sayılı faylardan biri olduğunu söyledi. "Deprem sürpriz değil" dedi.


Pampal, hatanın yerleşim planlarından kaynaklandığını ifade etti. Pampal, önümüzdeki süreçte yüksek risk taşıyan bölgeleri sıraladı.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
 
LG
MD
SM
XS