Darbe Araştırma Komisyonu'nda Necdet Özel tartışması

Darbe Araştırma Komisyonu'nda Necdet Özel tartışması

Eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral Necdet Özel'in, Darbe Girişimini Araştırma Komisyonu'nun davetine karşılık sorulara yazılı cevap vermek istediğini bildirmesi,, iktidar- muhalefet tüm partilerin üyelerinden tepki çekti. "Hakkında suç duyurusunda bulunalım" diyen de oldu, "siyasi baskı kuralım" diyen de. Hatta Özel'in kaçtığını iddia edenler de oldu. Özel ise Hürriyet gazetesine konuştu, 'Asla kaçmıyorum. Sorsunlar yazılı olarak cevap vereyim' dedi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Darbe Girişimini Araştırma Komisyonu tıpkı eski Genelkurmay Başkanları Hilmi Özkök ve Işık Koşaner'i dinlediği gibi emekli Orgeneral Necdet Özel'i de dinlemek istedi. Ama o, mektup yazarak sorulara yazılı yanıt verebileceğini bildirdi .

Özel'in bu tutumu komisyonda rahatsızlık yarattı, "Siyasi baskı yapalım " diyen de vardı suç duyurusunda bulunmayı teklif eden de. Üstelik sadece muhalefet değil. AK Partili Selçuk Özdağ da Hüseyin Kocabıyık da Necdet Özel'in gelmesi gerektiği yönünde görüş bildirdi.

Özel'den yanıt

Necdet Özel'den komisyon üyelerinin yorumlarına yanıt geldi. Hürriyet gazetesinden Fikret Bila'ya konuşan Özel, "Benim bir şeyden kaçtığım yok" dedi, neden komisyona gelmek yerine soruları yazılı istediğini anlattı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Özel şunları söyledi:

''Bir şeyden kaçtığım yok"

Komisyonda ne sorulacağını bilmediğiniz için hazırlık yapmamış oluyorsunuz. Sorunun sorulduğu andaki bilgilerle ve anında cevap vermek eksikliklere yol açabilir. Ben gerçekten komisyona katkıda bulunmak istediğim için soruları yazılı olarak istedim ki, yeterli yanıtları araştırarak vereyim. Kaldı ki, benim talebim hukuka da uygun. Benim bir şeyden kaçtığım yok. Usule uygun şekilde soruların yazılı bildirilmesini talep ettim. Eğer benim katkımı istiyorlarsa sorularını gönderirler ve sayfalarca cevaplarını veririm. Bu daha sağlıklı ve daha yararlı bir yol olur.

Necdet Özel, "kaçma" suçlamasına yanıt verirken, uzun meslek hayatı boyunca hiçbir görevden kaçmadığını vurgulayarak şöyle devam etti:

''Benim alnım ak''

Kaçmak ne demek? Niye kaçayım? Kaçacak olsam 2011'de kaçardım. O dönem gidenler gibi yapmadım, görevi üstlendim ve elimi taşın altına koydum. Ben yasaya, usule uygun bir dilekçe verdim, konuyu nerelere getirdiler. Komisyona katkıda bulunmak istiyorum. Eğer komisyonun da niyeti üzüm yemekse sorularını göndersinler cevaplarını en detaylı şekilde vereyim. Orada spontane biçimde cevap vermekten çok daha yararlı olacağına inandığım için bu yazıyı gönderdim.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı