Darülaceze'nin koronavirüs karnesi

Video: Darülaceze'nin koronavirüs karnesi

Pandemi sürecinde Avrupa ve Amerika'da kaldıkları bakımevlerinde kaderlerine terk edilen, bazı politikacıların "sevdiklerinizle vedalaşın" diyerek gözardı ettiği yaşlılar için Türkiye'de canla başla çalışan bir kurum var: Darülaceze. Sürecin başından bu yana alınan önlemler sayesinde, Darülaceze'de koronavirüse bağlı tek ölüm bile yaşanmadı.

İngiltere, İspanya, İtalya ve Amerika… Koronavirüs salgınında yaşlıları adeta tedavi sırasının sonlarına iten, hatta hastaneye yatırdıkları yaşlılara da peşinen ölüm belgesi imzalatan ülkeler, bir insanlık dramını gözler önüne serdi.

Pandemi ile mücadelede özellikle Avrupa'da ikinci sınıf insan muamelesi gören, kaldıkları huzurevlerinde adeta ölmelerine göz yumulan yaşlı insanlarla ilgili haberler birçoğumuzun yüreğini burkarken, dikkatlerimizi de Türkiye'deki huzurevlerine çevirdi.

Dünyada gelişmiş ülkelerdeki yaşlı bakımevlerinde koronavirüs nedeniyle birçok ölüm yaşandı. Fakat Darülaceze, koronavirüsün Türkiye'de ilk çıktığı gün kurumun kapılarını dışarıya kapadı ve hiçbir can kaybı yaşanmadı.

Türkiye'de ilk vakanın yaşandığı 11 Mart tarihinde kuruma ziyaretleri ve dışarıya çıkışları durduran Darülaceze yönetimi, sosyal mesafe önlemlerine hız vererek toplu alanları kullanıma kapattı. Misafirlerinin yemeklerinde bağışıklık güçlendirici menülere ağırlık veren Darülaceze, tek kullanımlık çatak bıçak takımı kullanımına geçti. İlk günden bu yana rutin kontrollerle tüm sakinlerini yakından takibe alırken, çalışanlarının virüs testlerini de zamanında yaptırarak olası bir tehlikenin önüne geçmiş oldu.

Alınan önlemler ve gerçekleştirilen sıkı uygulamalar sayesinde Türkiye'de "eski toprak" diye anılan yaşlı insanlara verilen değeri bir kez daha gözler önüne seren Darülaceze, bu zorlu süreçte koronavirüse bir kurban dahi vermemiş olmanın haklı gururunu yaşıyor.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS