Deniz salyası ile mücadele raporu

Deniz salyası ile mücadele raporu

İstanbul’da ortaya çıkan ve tüm Türkiye’nin gündemine oturan müsilaj yani deniz salyası sorununa karşı meclis Müsilaj Sorununu Araştırma Komisyonu raporunu hazırladı. Tam 157 maddelik çözüm önerileri sunuldu.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Meclis Araştırma Komisyonu 4 aylık çalışmasını tamamladı. Hazırlanan raporda Marmara Denizi’ndeki deniz salyası sorununa karşı 17 ana başlıkta 157 çözüm önerisi sıralandı. Raporda tüm evsel ve endüstriyel atık suların ileri biyolojik arıtmaya tabi tutularak Marmara Denizi’nin azot-fosfor yükünün azaltılması öncelikli tedbir olmalı denildi.

Yapılan güncel çalışmalarla Marmara’nın derin sularında oksijen konsantrasyonunun 7,3 mikrometre seviyesine kadar düştüğü tespit edildi. Raporda Marmara’daki kirliliğin yüzde 76,53’ünün İstanbul’dan kaynaklandığı, İstanbul’u sırasıyla Kocaeli ve Bursa’nın takip ettiğine yer verildi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Raporda tüm katı atıklar geri kazanım sonrasında düzenli depolama tesislerine gönderilmeli. Atıklarının denize kaçak olarak deşarj edilmesini önlemek için denetimler sıkılaştırılmalı. Gemilerin atık sularının boşaltılması önlenmeli gibi önerileri getirildi. Suyun kumla buluşması temel prensip olması ve ileri biyolojik atık su artırma tesisi yapan firmaların da ödüllendirilmesi istendi.

Raporda fosforsuz ürünlerin üretimine yönelik mevuat düzenlemeleri yapılması gerektiğine dikkat çekilirken, Marmara Denizi’ndeki biyoçeşitliliğin tanımlanması ve kayıt altına alınması gerektiğinin altı çizildi.

Plastik ve mikro plastik kirliliklerin önlenmesi konusunda gerekli tedbirler alınmalı denilen raporda, midye yetiştiriciliği için uygun yerler belirlenmesi gerektiği ve kapasitenin artırılması gerektiği de ifade edildi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Mersin balığı, büyük camgöz köpekbalığı, deniz atı, yunus ve Akdeniz foku gibi nesli tehlike altında bulunan tek koruma altında olan türlerin korunmaları ve çoğalmaları için yapılan çalışmaların da artırılması gerektiği vurgulandı.