Denizde kaçakçılık operasyonu | Video

Video: Denizde kaçakçılık operasyonu | Video

İstanbul'da deniz yoluyla akaryakıt kaçakçılığı yapan bir çeteye operasyon düzenlendi. Polis helikopterinin de katıldığı operasyonda 21 çete üyesi yüzbinlerce litre kaçak akaryakıtla yakalandı.

Gemi taşımacılığı şirketi kurdular, ÖTV indiriminden faydalanarak aldıkları akaryakıtları özel düzeneklerle kara tankerlerine yüklediler. İstanbul'da düzenlenen film gibi operasyonla 22 kişilik akaryakıt çetesi çökertildi.

İstanbul Kaçakçılık Suçlarıyla Mücadele Şubesi ekipleri son yılların en büyük deniz üzerinden yapılan akaryakıt kaçakçılık çetesini izlemeye aldı. Çetenin sırf bu işler için gemi taşımacılık şirketi dahi kurduğu belirlendi.

Havadan ve karadan yapılan takiplerde, çetenin gemilerde kullanmak üzere ÖTV'siz olarak aldığı akaryakıtı, özel düzeneklerle önce küçük teknelere yüklediği. Daha sonrada Yenikapı sahiline getirerek yine aynı düzeneklerle karada bekleyen tankerlere yükleyerek piyasada sattığı belirlendi.

Polis helikopterlerinin de katıldığı operasyonda, akaryakıt kaçakçılık çetesi üyesi 21 kişi gözaltına alındı.

Operasyonlarda, 424 bin litre motorin, 4 adet kamyonet. 1 adet akaryakıt tanker gemisi, 1 adet küçük tekne ele geçirildi.

Yapılan bu operasyonla, devletin 2 milyon 500 bin liralık vergi kaybının da önüne geçildi.

Gözaltına alınan çete üyelerinden 2'si adli kontrol şartı ile serbest kalırken, 19 çete üyesi 'akaryakıt kaçakçılığı' suçundan tutuklandı.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS