hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Deprem Uzmanı Şükrü Ersoy'dan Marmara uyarısı: Asıl tehlike güneyde!

  Dün akşam Marmara Denizi'nde Balıkesir açıklarında 4,1 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Peki bu deprem neye işaret ediyor, olası Marmara depreminin tetikleyicisi olur mu? CNN TÜRK canlı yayınına konuk olan Deprem Uzmanı Prof. Dr. Şükrü Ersoy, hem bu sorulara yanıt verdi hem de asıl tehlikenin güneyde olduğuna dikkat çekti.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Semiha Şahin'in sorularını yanıtlayan Prof. Dr. Şükrü Ersoy, şunları söyledi:

  Depremin olduğu yer bizim asıl deprem beklediğimiz Marmara'nın kuzey kolu ile ilgili değil. O beklediğimiz büyük bir depremin oluşturacağı fay üzerindeki bir deprem değil. Peki nedir? Güneyde özellikle Güney Marmara'da kara üzerinde bazı tehlikeli faylar var. Bunların üzerinde de tarihsel dönemde çok önemli depremler var. Mesela 7,2'lik 1953 Yenice-Gönen depremi. Kayıpların çok olduğu depremlerden bir tanesi. Hemen onun doğusunda 1964'te Manyas depremi var. Bu depremin olduğu yerde Edincik Fayı var. Ana kol olarak Marmara Denizi'nde 1 tane fay geçiyor ama asıl kolları güneyde. Dolayısıyla biz kuzeyde bir deprem beklerken, güneyde olma ihtimali var. 4,1 de onu gösteriyor.

  Deprem Uzmanı Şükrü Ersoydan Marmara uyarısı: Asıl tehlike güneyde

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Tekirdağ açıklarında, Marmara Adası'nın kuzeyinde ve bu bölgelerde zaman zaman depremler oluyor. Bunların doğrultusu doğu-batı değil, kuzey-güneye yakın. Dolayısıyla bu bölgenin ayrı bir deprem mekanizması olduğunu ortaya koyuyor ki Güney Marmara bu anlamda deprem oluşturabilir farklı bir yer. Bizim hep konuştuğumuz kuzeydeki depremlerle ilgili bir durum yok burada. Burası yepyeni bir yer. Bu kırılma Marmara'yı da etkileyecektir. İki tane büyük deprem var ki ikisi de 7'nin üzerinde tarihsel dönem içerisinde. 4,1'lik deprem bir rahatlama sağlamamıştır. Tam aksine bölgenin ne kadar canlı olduğunun göstergelerinden bir tanesi.

  Deprem Uzmanı Şükrü Ersoydan Marmara uyarısı: Asıl tehlike güneyde

   

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow