Dijital telif yasası geliyor! TBMM Dijital Mecralar Komisyon Başkanı Yayman CNN TÜRK'te

Dijital telif yasası geliyor! TBMM Dijital Mecralar Komisyon Başkanı Yayman CNN TÜRK'te

TBMM Dijital Mecralar Komisyonu Başkanı Yayman Türkiye'de dijital telif konusunda içerik üreticileriyle bunu yaygınlaştıran mecralar arasında yeni bir sözleşme yapılması gerektiğini belirterek, "İlgili taleplerle Google'ı bir araya getireceğiz." dedi. CNN TÜRK yayınında konuşan Yayman "Dijitalleşme çağında bu yasa bir kırmızı çizgi." ifadelerini kullandı.

Haberin Devamıadv-arrow
Haberin Devamıadv-arrow

TBMM Dijital Mecralar Komisyonu Başkanı Yayman'ın açıklamasından satır başları;

Biz kurulur kurulmaz önümüzde Whatsapp'ın bir sözleşme dayatması vardı ilk sınavımızı orada verdik. Tüm partilerden milletvekillerimiz Whatsapp'ın Türkiye'de çifte standart göstererek yeni sözleşme talebini reddettik. 

Kamuoyunda bir talep var. Telif meselesi çok emeğe saygı ve karşılığın bulması meselesi toplum tarafından çok önemseniyor. İçerik üreticileri tarafından vazgeçilmez konu. Dijitalleşme çağında bu yasa bir kırmızı çizgi. Telif meselesi konusu artık güncellenmeli. Türkiye'deki mevcut fikir ve sanat eserleri eski tarihli. Bu yasanın yeni versiyonunun ele alınması gerekli. Biz bu konuyla ilgili Google'ı çağırdık dinledik. Türkiye'de bu konuda fikri olan uzmanları dinledik. Geldiğimiz an itibariyle bize çok ciddi bir talep var. Bu talep bir an önce telif yasasının yapılması ve mevcut kanunun güncellenmesidir. 

Haberin Devamıadv-arrow
Haberin Devamıadv-arrow

Biz perşembe günü dijital mecraları komisyonumuzda misafir ediyoruz. Yarın Tiktok gelecek Tiktok'taki paylaşımların düzenlenmesi için yarın bir toplantı yapacağız. Tiktok'un Türkiye temsilcisi gelecek ve bundan sonraki adımlarla ilgili düzenlemeleri yapacağız. Tiktok'taki paylaşımlar vatandaşları rahatsız ediyor. 

 

 

 

 

Sıradaki Haberadv-arrow
Sıradaki Haberadv-arrow