Diyanet İşleri Başkanı'ndan Charlie Hebdo saldırısı açıklaması

Diyanet İşleri Başkanı'ndan Charlie Hebdo saldırısı açıklaması

{ title }

SONRAKİ VİDEO

Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, Paris'teki saldırıya Türkiye olarak tepkinin neden geciktiği sorusuna çarpıcı bir yanıt verdi. Görmez, "Batı'da da temas içinde olduğumuz kurumlarla görüşerek hazırlandık" dedi. Görmez, saldırıyı ise, "Doğrudan İslamın kendisine yapılmıştır" yorumunda bulunarak kınadı.

Haberin Devamıadv-arrow
Haberin Devamıadv-arrow

Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez Fransa'da 12 kişinin öldürüldüğü Charlie Hebdo'ya yönelik saldırıya ilişkin basın açıklaması yaparak gazetecilerin sorularını yanıtladı. Saldırının İslamofobi'nin yaygınlık kazandığı günlerde gerçekleşmesinin manidar olduğunu söyleyen Görmez, "Derin bir üzüntü içindeyim. Şiddetle kınıyorum. Müslümanlar olarak terör ve şiddete dayalı hiçbir eylemi tasvip etmemiz mümkün değildir. Bu saldırı, İslam'ın ve bu yüce dine mensup Müslümanların kendisine doğrudan yapılmış bir saldırıdır" dedi.

Saldırıyı kınayarak konuşmasına başlayan Görmez, "Bu saldırı sadece Fransa'ya, Avrupa'ya, batıya karşı işlenmiş bir saldırı değildir. Dünyanın barışa değer veren bütün insanlarına karşı işlenmiş bir saldırıdır. Derin bir üzüntü içindeyim. Şiddetle kınıyor başta Fransız halkı olmak üzere bütün insanlık ailesinin acısını derinden paylaşıyorum" dedi.

Görmez, "Müslümanlar olarak terör ve şiddete dayalı hiçbir eylemi tasvip etmemiz mümkün değildir. Bu saldırı, İslam'ın ve bu yüce dine mensup Müslümanların kendisine doğrudan yapılmış bir saldırıdır. İslam Peygamberi Hz. Muhammed'in adının kullanılarak bir intikam duygusu ile yapıldığı söylenen bu katliam, aslında Hz. Muhammed'in bütün insanlığa kazandırdığı yüce değerleri yok etmeye yönelik açık bir saldırıdır. Bu saldırı, katliam, İslam'ın ve bu yüce dine mensup Müslümanların kendisine doğrudan yapılmış bir saldırıdır. Hiç kimse ve hiçbir Müslüman, ifade özgürlüğünü istismar ederek Hz. Peygambere karşı yapılan saygısız ve seviyesiz düşüncelere karşı onun asla tasvip etmeyeceği çirkin yöntemlerle karşılık veremez" diye konuştu.

Haberin Devamıadv-arrow
Haberin Devamıadv-arrow

Saldırıya ilişkin değerlendirmelerini sürdüren Görmez, "İslami simgelerin açık ve aleni olarak bu eylemi gerçekleştirenler tarafından kullanılmış olması bir algı manipülasyonudur. Algı mühendisleri, katillere dinimizin simgelerini telaffuz ettirerek akılla alay ediyorlar. Sadece Müslümanların değil esasen Batı kamuoyunun aklıyla da alay ediyorlar" ifadelerini kullandı.

Görmez, Charlie Hebdo saldırısını bu sözlerle kınadı

Görmez, Avrupa'da İslam karşıtlığına tepki olarak kiliselerin gösterdiği tavra da teşekkür etti, "Almanya Kiliseler Birliğine teşekkür mektubu yazdım" diye konuştu.

Sıradaki Haberadv-arrow
Sıradaki Haberadv-arrow