Dolandırıcıların araç kiralama tuzağı

Dolandırıcıların araç kiralama tuzağı

Dolandırıcılar bu kez de araç kiralamak isteyen kişileri hedef aldı. Gerçek araç kiralama sitelerinde harf değişikliği yapan şüpheliler, binlerce kişiyi tuzağa düşürdü. O araç kiralama şebekesi düzenlenen operasyon ile çökertildi. CNN TÜRK muhabiri Merve Tokaz ile kameraman Doğukan Yılmaz'ın haberi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Araç kiralama sitelerini taklit ettiler. Gerçeğinden ayırt edilemeyen sitelerle binlerce kişiyi aynı tuzağa düşürdüler. Yöntemin afı "fishing" yani taklit.

Dolandırıcılar öyle milimetrik değişiklikler yapıyordu ki gerçeğinden ayırt etmek imkansızdı. Kişi ilk olarak araç kiralama sitesine giriyor ve ardından da bir araç seçiyordu. Kişi popüler araç kiralama sitelerinden araç kiraladığını zannedip altta verilen numaraya ulaşıyor ve hemen ardından da hesap numaralarına para gönderiyordu. Gerçek ise kişiler kiraladıkları araçları teslim almaya gittiklerinde ortaya çıktı.

Son zamanda aynı yöntem ile binlerce şikayet yapılması üzerine İstanbul Siber Suçlarla Mücadele Müdürlüğü ekipleri şebekeyi takibe aldı. Şebeke bu yolla toplamda 667 bin liralık vurgun yaptı. Ekipler, o şebekeyi tespit etmek için aylar süren çalışma başlattı. Çok sayıda adrese yapılan eş zamanlı baskınlarda 10 şüpheli gözaltına alındı. Banka hesabında toplanan yüklü miktarda paraya el konuldu.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Polis ekiplerinin olaya ilişkin incelemesi ise sürüyor.