hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Dolandırıcıların sahte site tuzağı

  Siber dolandırıcılar her geçen gün farklı bir yöntem deneyerek çok sayıda kişiyi mağdur ediyor. İnternetten alışveriş yapanlar için hazırlanan yeni tuzağın ayrıntılarını Marmara Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ali Murat Kırık aktardı.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Genellikle internet sitelerini kopyalayarak, cazip teklifler sunarak vatandaşları mağdur eden siber dolandırıcılar yeni bir yöntem ile vatandaşları dolandırmaya başladı.

  “Bilgi tabanında bu verileri sorguladığımızda bu site otomatik olarak doğrulanmış kayıtlı bir site olarak karşımıza çıkıyor sonra bu doğrulanmış site sizi sahte bir siteye yönlendirmiş oluyor.”

  Yani gerçek bir site üzerinden sahte bir siteye yönlendirilip hesabınızdaki paradan olabilir. Bilgilerinizi kaptırabilirsiniz.

  Dolandırıcıların sahte site tuzağı

  Marmara Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ali Murat Kırık vatandaşlara dikkatli olmaları konusunda şu sözlerle uyardı; “Bakın çok profesyonelce hazırlanmış bir site. Ve dikkat ederseniz bütün ürünlerde indirim var. Bakın bir whatsapp attı, az önce de yazdım size nasıl yardımcı olabilirim sürekli aynı şey, dönüş yok. Sorguluyoruz bakın burada hiçbir şekilde ticari sicil kaydı bulunmuyor. Dolayısıyla Elektronik Bilgi Ticaret Sisteminde sorgulamadan ticaret sicil bilgilerini kontrol etmeden, reklamlara kanarak sosyal medyadaki taklitlere inanıp asla buradan alışveriş yapmasınlar. Şayet yaptılarsa böyle bir alışveriş hemen savcılığa suç duyurusunda bulunmaları, banka, kredi kartlarından alışveriş yaptılarsa ilgili banka ile görüşüp bu kartları acilen, ivedilikle kapattırmaları son derece önemli.”

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow