Son Dakika

Dövizdeki düşüş fiyatlara yansır mı?

A A

23.12.2021 - 21:36 Son Güncelleme:

Döviz kurlarındaki düşüşün tezgahlara yansıması için fırsatçılarla mücadele sürüyor. Ticaret Bakanı Mehmet Muş, ihmalde bulunanlara en ağır cezaların verileceğini duyururken, meslek odaları da fiyatların düşürülmesi için çağrıda bulundu.

Döviz kurlarındaki büyük düşüşe rağmen, dövizin yükselişi sırasında yapılan zamlar henüz tam olarak geri çekilmiş değil. Ticaret Bakanı Mehmet Muş, döviz kurlarındaki düşüşü, tedarik zincirinin her halkasında fiyatlara yansıtmayanlara karşı denetimlerinin artarak devam edeceğini söyledi.

Fırsatçılara göz açtırmayacağız diyen muş, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, "ihlalde bulunanlara hukuki çerçevede en ağır cezaları vereceğiz. Vatandaşımızın hakkını-hukukunu kimseye çiğnetmeyiz!" ifadesini kullandı.

CNN TÜRK yayına katılan TESK Başkanı Bendevi Palandöken de, ticaretin kuralına göre yapılması lazım diyerek, fiyatlara zam yapanlara seslendi. Türkiye Yem Sanayicileri Birliği Başkanı Ülkü Karakuş, yem sektöründeki fiyatların yüzde 50 oranında ithalata bağlı olması nedeniyle döviz kurlarındaki hareketlilikten doğrudan etkilendiğini söyledi. Döviz kurlarındaki gerilemenin yem sektörü için memnuniyet verici olduğunu da belirten karakuş, "bu düşüş yem çeşidine bağlı olarak karma yem fiyatlarına da yüzde 5 ile 13 arasında indirim olarak yansıyacaktır." dedi.

İnşaat Müteahhitleri Konfederasyonu'ndan yapılan açıklamada ise, "hükümetimizden beklentimiz, hiç vakit kaybetmeden iç piyasalarda kur artışı ve enflasyonla izah edilemeyen stokçuluğa ve fırsatçılığa dayalı fahiş fiyat artışları hızla normal seviyelerine düşürülmeli ve Türkiye inşaat sektörü ve diğer sektörlerde duran çarklar yeniden çalışmaya başlamalıdır." ifadeleri kullanıldı. Vatandaşların konuta erişiminin kolaylaştırılması için temel inşaat malzemelerine KDV indirimi, tapu harçları indirimi, arsa üretim desteği gibi teşvikler sağlanması istendi.