hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  E-Devlet’ten kolay EYT başvurusu! 5 günde 700 bin kişi E-Devlet'ten başvuru yaptı

  Emeklilikte yaşa takılanlar düzenlemesinin yürürlüğe girmesi ile birlikte, emekliliğe hak kazananlar için bir takım kolaylıklar da devreye alındı. Onlardan biri başvuruların E-Devlet üzerinden alınması oldu. E-Devlet'teki hizmete, 5 günde 700 bin kişi başvurdu. Peki EYT'ye E-Devlet'ten nasıl başvuru yapılıyor?

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  EYT kapsamında emeklilik hakkı kazananlar için E-Devlet'ten başvuru imkanı getirilmişti. Ve 5 günde 700 bin kişi E-Devlet'ten EYT'ye başvurdu. Açıklama, Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Başkanı Ali Taha Koç'tan geldi. Koç, başvurular için artık SGK'ya gitmeye gerek olmadığını belirtti.

  EYT kapsamında ilk etapta 2 milyon 250 bin kişi emekli olacak. Ancak sorgu sayısı, emekli olacak kişi sayısını da geçti. E-Devlet'teki hizmet, 8 milyon kez sorgulandı.

  E-Devlet’ten kolay EYT başvurusu 5 günde 700 bin kişi E-Devletten başvuru yaptı

  PEKİ E-DEVLET'TEN EYT BAŞVURUSU NASIL YAPILIYOR?

  Koç, o sorunun yanıtını da CNN TÜRK'e anlattı.

  "Kolayca arama çubuğuna vatandaşlarımız EYT yazdıkları an gördüğünüz üzere Sosyal Güvenlik Kurumu gelir aylık ödeme talep belgesi hizmeti direkt karşılarına çıkacak. Bu kadar basit 3 harf. EYT yazıp arama tuşuna basacaklar.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  İŞLEM SADECE BİRKAÇ ADIM SÜRÜYOR

  Vatandaşımıza 4A mı, 4B mi? olduğu sorulacak. Banka bilgileri sorulacak. Bazı kişisel bilgiler sorulacak. Ve en sonunda başvur tuşuna bastığı zaman hızlı bir şekilde EYT emeklilik başvurusu gerçekleşmiş olacak.

  E-Devlet üzerinden yapılacak emeklilik başvurusu ile hem vakit kaybının hem de kağıt israfının önüne geçilmesi hedefleniyor.

  "E-Devlet 7/24 çalıştığı için gece, sabah, istedikleri vakit, istedikleri yerden internete bağlı oldukları her bilgisayardan veya cep telefonundan, mobilden de yapabiliyorlar bu arada, E-Devlet uygulaması aracılığıyla E-Devlet'ten başvuracaklar.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow