Ekmekte "haksız rekabet" davası

Video: Ekmekte "haksız rekabet" davası

Ekmekte fiyat rekabeti Antalya'da yargıya taşındı. Bir fırıncı belirlenen fiyatın altında ekmek satınca fırıncılar arasında başlayan "haksız rekabet" tartışması Ticaret Mahkemesi'nde son buldu. Mahkeme bu defa ucuz satan fırıncıyı haksız buldu. Kararın gerekçesi haberimizde.

Kokusu, görüntüsü ve hatta belki tadı bile aynı ama fiyatı daha uygun. Ancak sağlık koşullarına da, rekabet kanunlarına da uymuyor.


Antalya'da fırıncılar arasında 2015'TE başlayan ucuz ekmek tartışması sonuçlandı. 2015'te Antalya'da 250 gram ekmeğin fiyatı 1 lira olarak kararlaştırılmıştı. Ama Muratpaşa'daki bir fırıncı, o kurala uymadı, ekmeği 70 kuruştan sattı. Antalya Ekmek Üreticileri Derneği tarafından ihtar aldı. Ardından hakkında Antalya 3'üncü Asliye Ticaret Mahkemesi'nde dava açıldı.


Antalya 3'üncü Asliye Ticaret Mahkemesi, fırının haksız rekabet oluşturduğuna yönelik hüküm verdi. Kararı Antalya Bölge Adliye Mahkemesi'ne taşıyan fırın sahibi Enver Acar ise maliyet tespitinin hatalı olduğunu savundu.


Ama Bölge Adliye Mahkemesi ise ilk mahkemenin verdiği karara uydu. Ucuz ekmek satan fırının haksız rekabete neden olduğunu belirtti. Haksız rekabetin menedilmesine yönelik kararını açıkladı.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
 
LG
MD
SM
XS