hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Ekonomide yeni hedef: Mesleki eğitim

  Orta vadeli programda, istihdamı artıracak adımlar da paylaşıldı. Mesleki eğitim en dikkat çeken unsurlardan biri ara elaman probleminin bu yöntemle çözülmesi ve her yıl yaklaşık 1 milyon gencin iş bulması hedefleniyor. Yol haritası ne? Detayları CNN TÜRK Muhabiri Ümit Uzun, Ekonomist Murat Bal ile aktardı.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Orta vadeli program açıklandı. İstihdamı arttıracak adımlar dikkat çekti. Günümüzde her sektörde ciddi anlamda ara eleman açığı var. Orta vadeli programda mesleki eğitimle birlikte ara elaman açığının çözülmesi hedefleniyor.

  Mesleki eğitimde müfredat, sektörle iş birliği içinde güncellenecek. Pilot bölgelerde analiz çalışmaları yapılacak. Gençler severek çalışabileceği işlere yönlendirilecek. Program kapsamında çalışma çağındaki her bireyin gelir elde etmesi hedefleniyor.

  SÜREÇ NASIL İŞLEYECEK?

  Ekonomist Murat Bal konu ile ilgili detayları şu ifadelerle aktardı;

  “Her yıl ortalama 1 milyon kişiye iş bulmamız gerekiyor, büyüyen bir ekonomiyiz, genç bir ekonomiyiz dinamik bir ekonomiyiz. Özellikle orta vadeli programda 2026 hedefinde yüzde 5 büyüme ve 300 milyar doların üzerinde bir ihracat hedefi var, işte bunları sağlayabilmemiz için her yıl 1 milyon kişiye iş imkanını yaratmamız gerekiyor.

  Bölgesel planlama yapılması gerekiyor. Örneğin Denizli’de tekstil sektörünün güçlü olduğundan ötürü Denizli’de bu konuda eğitimler verilmeli ama döndüğümüzde başka bir ilde başka bir eğitime yoğunlaşılmalı”

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow