Ekonomide yeni torba teklif

Video: Ekonomide yeni torba teklif

Ekonomi cephesinde yeni bir torba teklif bekleniyor. Teklifin detaylarının önümüzdeki hafta açıklanması bekleniyor.

Ekonomi cephesinde yeni bir torba teklif bekleniyor. Hürriyet gazetesinin haberine göre ise
Beklentiler o teklifte yer alacak başlıklardan birinin esnafa Ahilik fonunun ertelenmesinin yer alması yönünde. Ahilik Fonu esnafın her ay prime esas günlük kazançlarından yüzde 2 pay ödemesi anlamına geliyor.


DEVLET KATKISI İSE YÜZDE 1


Hesaplamalara göre Ahilik Fonu için esnaftan her ay 58 lira kesinti olacak. İşte bu uygulamanın ertelenmesi yönünde bir beklenti var.


Bir diğer olası düzenleme ise işverene yönelik. Asgari ücret desteği. Bu yıl uygulanacak olan asgari ücret desteği de yasa hükmü haline geliyor. İşverene aylık 75 tl işverene destek verilecek.


Ayrıca KOBİ'lere kredi imkanlarının artırılması için de düzenleme yapılması bekleniyor ve yurtdışında yaşayana dövizle BES imkanı buna göre yurtdışında yaşayan Türk vatandaşları, bireysel emeklilik sistemine dövizle katılabilmesi bekleniyor. Bu kişiler için açılan hesaplarda da, bireysel emeklilikteki devlet katkıları geçerli olabilecek.


Cumhurbaşkanı dövizle yapılan katkı payı ödemelerini yüzde 10'a kadar indirmeye yetkili olacak. Ayrıca yurtdışı borçlanması kapsamında aylık alan kişilerin, kısa süreli işlerde çalışmaları halinde aylıklarının kesilmemesi için düzenleme yapılacak.


Teklifte derneklerle ilgili de düzenlemeler yer alacak. Dernekler artık üyeliğe kabul edilenlerle, üyeliği sona erenlerin isimlerini 30 gün içinde bildirmekle yükümlü olacak.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
 
LG
MD
SM
XS