Elazığ ve Malatya'ya yardımlar

Video: Elazığ ve Malatya'ya yardımlar

Elazığ ve Malatya'daki depremin ardından yaralar sarılmaya çalışılıyor. Yıkılması gereken ağır hasarlı konutlar için 30 bin lira, kira desteği olarak da 11 bin lira ödeme yapılacak. Bir yandan bağışlar devam ediyor bir yandan da bölgedeki esnaf, çiftçi ve işverenin yeniden ayağa kalkması için art arda destek adımları atılıyor.

Öncelik hasar tespit çalışmalarında. ağır hasar gören binalar yıkılacak ve buralardaki konutlar için ev sahiplerine 30 bin lira, kira desteği olarak ise 11 bin lira verilecek. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu nakdi destekleri Elazığ'daki basın toplantısında açıkladı.


Soylu, Çevre, Aile ve İçişleri bakanlıklarının bölgeye toplam 24 milyon lira yardım yaptığı bilgisini verdi.


AFAD'a bugüne kadar 30 milyon lira bağış yapıldı, bir televizyon kanalındaki yardım kampanyasında da yaklaşık 51 milyon lira bağış toplandı. Yardımlar AFAD'ın koordinasyonunda olacak ve depremzedelerin ihtiyaçları için kullanılacak.


Bir yandan da bölgedeki esnaf, işveren, çiftçinin zararlarının da telafisi için çalışılıyor.


Öncelikle Elazığ ve Malatya'da SGK prim ödeme süresi 30 Nisan'a uzatıldı. Ayrıca yazılı başvuru yapılması halinde azami 12 aya kadar tecil faizi alınmaksızın ertelenen bu borçların taksitlendirilmesi imkanını da sağlandı.


Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından da motorlu taşıtlar vergisi dahil vergi ödeme süresi 3 ay uzatıldı.


Bir diğer destek ise Tarım ve Orman Bakanlığı'ndan geldi. Ay sonunda yapılması planlanan tarımsal destek ödemeleri hesaplara geçmeye başladı.


Enerji Bakanlığı da Soma ve Tunçbilek'ten sağlanan 30 bin ton kömürü, dağıtılmak üzere deprem bölgesine gönderdi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
 
LG
MD
SM
XS