Emekli Tümamiral Cem Gürdeniz: Dünyada deniz haydutluğunun olduğu en tehlikeli alan

Emekli Tümamiral Cem Gürdeniz: Dünyada deniz haydutluğunun olduğu en tehlikeli alan

Emekli Tümamiral Cem Gürdeniz, CNN TÜRK ekranlarına bağlanarak Nijerya uyruklu 4 korsan tarafından saldırıya uğrayan Türk gemisi ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

EOS Risk Group Başkanı David Johnson tarafından yapılan yazılı açıklamada, İstanbul merkezli Boden Denizcilik şirketine ait Mozart isimli geminin Gine Körfezi'nde Sao Tome'nin 100 deniz mili açığında saldırıya uğradığı duyuruldu. 

Açıklamada, Nijerya'nın Lagos kentinden Güney Afrika'nın Cape Town kentine ilerleyen gemideki 19 mürettebattan 15'inin kaçırıldığı, 1'nin öldürüldüğü, mürettebattan 3 kişinin de korsanlarla gemide kaldığı belirtildi. 

Emekli Tümamiral Cem Gürdeniz'in açıklamalarından satır başları şu şekilde; 

Bölgede ilk defa bu olmadı 30 Kasım'da da burada bir Türk gemisi kaçırıldı daha doğrusu deniz haydutları çıktılar. Fakat burada o baskında sadece soygun yaptılar ama burada çok ciddi bir silahlı baskın ve çatışma, saldırı görüyoruz. 2006 yılında ben Avrupa'da katıldığım toplantıda Gine Körfezi'ndeki deniz haydutluğu ile ilgili İngilizler bir sunum yaptı. O dönem Somali bölgesinde yavaş yavaş saldırılar başlamıştı. Buradaki korsanlar silah kullanıyor denilmişti. Son derece tehlikeli gruplar. 

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Gine Körfezi şu an dünyada deniz haydutluğunun olduğu en tehlikeli alan. Buradaki deniz haydutluğu ateş gücü kullanıp öldürüyor. Bu saldırılar artarsa BM olsun NATO olsun önlem alacaktır. Özellikle Türk gemilerine yönelik saldırıların arttığını görüyorum.

Kaçırılan kişiler için fidye görüşmeleri başlamıştır. Bunun için özel avukatlık büroları vardı.