hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Enis Berberoğlu üst mahkemeye başvurdu

  CHP'li Enis Berberoğlu'nun avukatlarının dokunulmazlığının kaldırılması için 3 suçtan hazırlanan fezlekeye yaptıkları itiraz, İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından reddedilmişti. O karar üst mahkemeye taşındı, redde ilişkin itiraz yapıldı.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  CHP Milletvekili Enis Berberoğlu hakkında İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi'nin yargılamanın infazın durdurulmasına hükmettiği için hazırlanan Meclis Başkanlığı Tezkeresi, Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulu'nun bilgisine sunuldu.

  Yeniden vekil statüsüne geçen Berberoğlu avukatları aracılığıyla, İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesince yeniden yargılanması ve infazın durdurulmasına karar verilerek dokunulmazlığının kaldırılması için 3 ayrı suçtan hazırlanan fezlekeye itirazda bulundu.

  İtirazın ana gerekçesi ise Berberoğlu'nun sadece "Devletin güvenliğine ilişkin gizli kalması gereken bilgileri açıklama" suçundan yargılanabileceğiydi.

  Dilekçede "Devletin güvenliğine ilişkin gizli kalması gereken bilgileri siyasal ve askeri casusluk maksadıyla temin etme", "Devletin güvenliğine ilişkin gizli kalması gereken bilgileri siyasal ve askeri casusluk maksadıyla açıklama" suçlarından Berberoğlu’nun lehine karar verildiği ve bu kararın aleyhe döndürülemeyeceği” belirtilerek yeni bir fezleke düzenlenmesi talebinde bulunuldu.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi ise “Fezlekede düzeltilecek bir husus olmadığı” gerekçesiyle talebin reddine karar verdi.

  Berberoğlu’nun avukatları Yiğit Acar ve Murat Ergün İstanbul 15. Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderilmek üzere redde ilişkin itirazda bulundular.

  Dilekçede fezlekenin hukukun evrensel ilkelerine, lekelenmeme hakkına, aleyhe değiştirme yasağı kuralına aykırı olduğu ve mahkemenin Enis Berberoğlu’a husumet güderek, objektiflikten uzaklaştığı iddia edildi.

  Avukatlar dilekçede ayrıca fezlekenin iadesinin istenmesi ve yeniden düzenlenmesini talep etti.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow