Erdoğan: Bu adım cevapsız kalmayacak

Erdoğan: Bu adım cevapsız kalmayacak

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, CNN TÜRK-Kanal D ortak yayınında konuştu. Erdoğan, Yunanistan Adalarına silah gönderen ABD’ye sert tepki gösterdi. "Bu adaları silahlardan arındırmaları şart" dedi. ABD’nin Güney Kıbrıs Rum Yönetimi'ne silah ambargosunu kaldırmasının da cevapsız kalmayacağının altını çizdi. Erdoğan, bugün Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile görüşeceğini de açıkladı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, CNN TÜRK-Kanal D ortak yayınında konuştu. Türk İnsansız Hava Aracı, Yunanistan'ın uluslararası anlaşmalara göre silahsız kalması gereken Ege Adalarını silahlandırdığını tüm dünyaya gösterdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Yunanistan'a silah yığan ABD’ye tepkisini yineledi. ABD’nin NATO ülkeleri arasında adil davranmadığının altını çizdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Yunanistan bu meseleyi yok sayıyor ve görüşmeden de kaçıyor. Bu adaları bir defa silahlardan arındırmaları şart. Amerika maalesef ne Lozan’ı dinliyor ne Paris’i dinliyor. Bizim Amerika’dan beklentimiz Yunanistan’ı yanlış hesaplara sokmaması." sözlerini kullandı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Erdoğan, "KKTC’nin tanınmasıyla ilgili çabalarımızın netice vereceğine inanıyorum" dedi. ABD’nin Güney Kıbrıs Rum Yönetimi'ne silah ambargosunu kaldırmasını da eleştirdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Amerika’nın Güney Kıbrıs’a yönelik silah ambargosunu kaldırmasının da izahı yoktur. Silahlanma yarışına yol açacaktır. Biz duracak mıyız? Duramayız. Bu son adımın da cevapsız kalmayacağını Kıbrıs Türk halkının güvenliği için her türlü tedbirin alınacağını herkesin bilmesi gerekir."

Erdoğan, ABD başkanı Joe Biden’in Türkiye'ye F-16 satışından yana olduğunu "Sayın Biden’in bize vermiş olduğu bu sözden hareketle hakikaten bunun neticesini bekliyoruz" sözleriyle vurguladı.

Erdoğan, Rusya Ukrayna savaşında Türkiye’nin arabuluculuk çalışmalarının da takdir gördüğünü söyledi. Rusya lideri Vladimir Putin’le görüşeceğini sözlerine ekledi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Şimdi bu referandum olayı sıkıntıyı getiriyor. Dünya bir nükleer savaşa mı gidiyor? Ben bunları düşünmek istemiyorum. Diplomasi yoluyla bu işi çözmek işin en isabetli adımı olacaktır. Sayın Putin’le bu konuları şöyle etraflıca ele almayı düşünüyorum." ifadelerini kullandı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Erdoğan, Rusya ve ABD’nin Suriye mutabakatına uymadığını söyledi. Yeni harekat mesajını da yineledi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Milli güvenliğimizi tehdit eden ne varsa, nerede olursa olsun oralara karşı bir gece ansızın dediğimiz konu odur. Gerekli adımı atarız ve yapmamız gereken neyse onu da yaparız." sözlerini kullandı.