hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Erdoğan iş adamlarına seslendi: "Sakın dolar almayın, duvara çarparsınız"

  { title }

  SONRAKİ VİDEO

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, dolardaki yükselişe ilişkin "darbe" imasında bulundu, "Üst aklın karşısında nasıl dimdik durduysak yine duracağız" dedi. "Dolar zenginleri üretilmek istendiğini" ileri süren Erdoğan, "Merkez Bankası'na çok vuruyorsunuz' diyorlar. Çıksın işte çözsün, o çözecek ben mi çözeceğim" ifadelerini kullandı. Erdoğan iş adamlarına da "Sakın dolar alarak köşeyi dönerim gibi bir yaklaşım içine girmeyin. Duvara çarparsınız" diye seslendi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Gaziantep'te toplu açılış törenine katılan Erdoğan, daha sonra STK temsilcilerinin katıldığı yemekte konuştu. Erdoğan buradaki konuşmasında dolar kurundaki yükselişe ilişkin konuştu ve Merkez Bankası'nı hedef aldı. Erdoğan, "Bir taraftan da Merkez Bankası'nı köşeye sıkıştırmak istiyorlar. Bana diyorlar ki Merkez Bankası'na çok vuruyorsunuz. Çıksın işte çözsün o çözecek ben mi çözeceğim" dedi. Erdoğan'ın gündeminde CHP'nin kapatılacağı iddiaları da vardı. Erdoğan, "Bugünlerde gündeme bir şey geldi. Gerçekten rahatsız olmadım da diyemem. O da şu: Bir, iki parti veya üç parti neyse kendilerinin kapatılmasına yönelik bazı operasyonların olduğundan bahsediyorlar. Çok çirkin buldum, ayıptır" ifadelerini kullandı.

  "Sistem bir yamalı bohça"

  Konuşmasında TBMM'de görüşülen İç Güvenlik Paketine ilişkin konuşan Erdoğan, "TBMM'de maske takıyorlar sonra özgürlükten bahsediyorlar. Molotofa özgürlük diye sokakta dolaşanlardan demokrasi olabilir mi? Bıçak doktorun elinde neşter olur hayat kurtarır ama katilin elinde can alır. Güvenlik paketiyle bunları engelleyeceğiz. Ama bir muhalefet, bir karşı çıkma. Sanki ülkede darbe kanunu çıkartılıyor. Dertleri nedir? Bu paket çıkmasın" diye konuştu.

  Erdoğan'ın Merkez Bankası açıklamalarına yanıt Bülent Arınç'tan

  "Ablalara büyük görev düşüyor"

  "Demokratik çerçevede tepkini ortaya koyabilirsin ama ülkenin huzurunu bozamazsın" ifadelerini kullanan Erdoğan, "Türkiye büyüdükçe ekonomi de aradığı istikrarı buldukça birileri sokaktan medet umuyor" iddiasında bulunarak, "Lütfen dikkat edin! Erbakan Hocamıza, Adnan Menderes'e aynı şeyler uygulandı. Bugün 'Medya özgürlüğü yok' diyenler özgürce yazıyorlar. İşin gerisindeki, oyun başka" şeklinde konuştu.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Abdullah Gül mesajı ve dolar yorumu

  Türkiye'de hukuk güvencesinin kalmadığı, hak ihlallerinin arttığı yönündeki eleştirileri reddeden Erdoğan, "Ülkemizde faaliyet gösterdiği takdirde herhangi bir şekilde baskıya, hukuksuz bir eyleme maruz kalan herhangi bir birey, kurum, kuruluş var mıdır? Varsa hakkını herkesten önce ben savunacağım. Velev ki şahsıma karşı olsun, bana muhalefet ediyor olsun, fark etmez" dedi.

  "Dolar zenginleri üretmek istiyorlar"

  Erdoğan konuşmasında döviz kurundaki yükselişe de değindi. Daha önce arkasında "faiz lobisi" olduğunu söylediği kurdaki yükselişe ilişkin Erdoğan, Gaziantep'te de şunları söyledi:

  "Her darbe önce elini vatandaşın cebine atar. Memleketin kaynaklarını peşkeş çeker. Bir kitapçık kriziyle bu ülke bir gecede fakirleştirilmiştir. 40 milyon dolar birilerinin cebine girmiştir. Bu üst aklın karşısında dün nasıl dimdik durduysak yine duracağız. Yatırımcılarımıza, iş adamlarımıza yaptığınız uygulamalar bilesiniz ki size ters dönebilir. Verdiğiniz kredilerde kredi geri çağırmalarda kurallarını dışlına çıktığında bedelini siz ödersiniz. Dolar zenginleri üretmek istiyorlar. Bir taraftan da Merkez Bankası'nı köşeye sıkıştırmak istiyorlar. Bana diyorlar ki 'Merkez Bankası'na çok vuruyorsunuz'. Çıksın işte çözsün, o çözecek ben mi çözeceğim. Ortada böyle bir vaka var. Olay bir parite meselesi, olay bu. STK'lara ve işadamlarına sesleniyorum. Sakın dolar alarak köşeyi dönerim gibi bir yaklaşım içine girmeyin. Duvara çarparsınız. Dere yatağında akar."

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Dolar rekor kırdı

  "Yalova'da neredesin"

  Erdoğan konuşmasında isim vermeden CHP'yi eleştirdi, şunları söyledi:

  "Yalova'da asırlık ağaçları kestiler. Nerede o tencere tavacılar. Hiçbiri ortada yok. Bağlı oldukları siyasiler nerede. Şimdi neredesin.Yalova'da neredesin, Sarıyer'de neredesin.Adil olacağız. Çevre düşkünü biziz. Gezi olaylarında ortaya koyduğumuz tavrımızdan sonra amaçlarına ulaşamayınca 17-25 Aralık darbe girişimini yaptılar. Sessiz kalsaydık kontra bir adım atmasaydık Türkiye'deki durum çok farklı olurdu. Gezi'den veya 17-25 Aralık'tan sonuç alsalardı 12 yıllık emek, kazanımlar boşa gidecektir. Bakmayın bize yaptıkları ithamlara. Sıfatları ne olursa olsun faşiste bile rahmet okutacak bir bağnazlığa sahiptir bunlar."

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Dolar neden yükseliyor? Davutoğlu açıkladı

  Erdoğan'ın ekonomi başdanışmanı Yiğit Bulut da ABD'ye gidiyor

  Doğu'nun en modern ili oldu

  "Türkiye'nin Pensilvanya'dan emir almadan siyaset yapan siyasetçilere ihtiyacı var" diyen Erdoğan, muhalefet partilerini eleştirdi. Erdoğan, "Ben şunu şunu yapacağım' deyin Allah aşkına, bir şey deyin yol deyin, alt yapı deyin. İktidara gelmek isteyenler bu işin sırrını öğrenmek istiyorlarsa Gaziantep'e gelsinler, sizlerle konuşsunlar bu bile yeter onlara. Gaziantep Doğu'nun en modern ili oldu. Batının şehirleriyle yarışır hale geldi. Onların böyle bir derdi yok. Onların arkasında Pensilvanya Şer cephesi varsa bizim de milletimiz var. Çözüm sürecinin özellikle Güneydoğu'da kilidi Gaziantep'tir ben buna inanıyorum. STK'ların desteğine güveniyorum" şeklinde konuştu.

   

   

   

   

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow