Erdoğan-Musk görüşmesinin arka planı

Video: Erdoğan-Musk görüşmesinin arka planı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, dün akşam sürpriz bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Tesla ve Space X'in kurucusu Elon Musk'la görüştü. Peki, o görüşmede hangi başlıklar ele alındı? CNN TÜRK Editörü Kıvanç El anlattı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Tesla ve Space X'in kurucusu Elon Mask'la çarşamba akşamı telefonda görüştü. Görüşmeye ilişkin Erdoğan, Türkiye'deki kamu ve özel sektör kurumları ile şirket arasında uzay teknolojileri başta olmak üzere farklı alanlarda iş birliğine ilişkin konu başlıkları ele alındığını duyurdu.

CNN TÜRK'ün edindiği bilgiye göre sürpriz görüşmenin detayları da dikkat çekiciydi. Görüşmede Türkiye'nin bir süredir devam eden Milli Uzay Programı hakkında Erdoğan, Musk'a bilgi verdi. Eylem planı bittikten sonra Sanati ve Teknoloji Bakanlığı ile Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarafından daha detaylı bilgilendirme de ayrıca yapılacak.

Türkiye, uzay sektöründeki birçok üreticinin askeri kuruluş sayılması nedeniyle yurtdışı malzeme tedarikinde sorunlarla karşılaşıyor. Milli program kapsamında öncelikle bu sorunların giderilmesi hedefleniyor. Elon Musk ile de bu konu ele alındı.

Türkiye'nin uzay programında yerli uyduların geliştirilmesi de önemli bir başlık. Türkiye bu ayın başında yeni nesil uydusu TÜRKSAT 5A'yı, Elon Musk'un Space X firmasına ait Falcon 9 roketi ile uzaya gönderdi. Bu uydunun yörüngeye oturması 4 ay sürecek. Bu seyre dair gelişmeler de görüşmede ele alındı.

Türkiye'nin milli uydusu olması hedeflenen 2022 yılında gönderilecek olan TÜRKSAT 6A için çalışma konusu da görüşmenin gündemdeydi. Bu konuda Elon Musk şirketi ile temaslar sürecek.

Görüşmenin diğer bir önemli başlığı da yerli otomobildi. Yerli otomobil TOGG'un fabrika inşaatı sürüyor. 2022 yılında ilk otomobilin banttan inmesi hedefleniyor. Elektrikli olacak otomobilin seri üretim sürecine dair Tesla'nın patronu ile de detaylı görüş alışverişinde bulunuldu. Edinilen bilgiye göre Musk, Türkiye ile bu konuda da "işbirliğine hazır olduğu"nu söyledi. Ancak fabrikanın hayata geçmesi sonrası bu işbirliğinin daha da artırılması bekleniyor. Yerli elektrikli otoya dair deneyimler konusunda da görüş alışverişinde bulunuldu.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS