Erdoğan ve Putin İstanbul'da bir araya geliyor

Video: Erdoğan ve Putin İstanbul'da bir araya geliyor

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin İstanbul'a geliyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Putin ile 2020 yılının ilk yüz yüze görüşmesini Türk Akımı Projesi'nin açılışı için yapacak. Açılış önemli. Ama iki liderin yapacağı görüşmede ele alacağı dosyalar da bir o kadar önemli. Libya, İdlib ve Ortadoğu'da artan tansiyon o dosyalardan sadece bir kaçı.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin 8 Ocak'ta İstanbulda. Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Putin 2020 yılının ilk yüzyüze temasını gerçekleştirecek. Ziyaretinin nedeni Türk Akımı Projesi'nin açılışı ama iki lideri bölgesel konuların da konuşulacağı yoğun bir gündem bekliyor.


Erdoğan ve Putin, Libya'dan İdlib'e,Berlin Zirvesi'ne ve Ortadoğu'da yükselen tansiyona kadar birçok konuyu masaya yatıracak.


İki lider Libya'daki son durumu masaya yatıracak. Türkiye ve Rusya, Libya konusunda farklı yaklaşımlara sahip. Türkiye BM Destekli Ulusal Mutabakat Hükümetini desteklerken Rusya Wagner şirketi aracılığıyla meşru hükümete savaş açan Hafter'i destekliyor. Görüşmede Türkiye'nin Libya'ya asker göndermesi ve Wagner şirketinin varlığı ele alınacak.


LİBYA İÇİN BERLİN ZİRVESİ


Libya için düzenlenecek Berlin Zirvesi ve Libya'da ateşkes konusu da liderlerin gündeminde. Berlin Zirvesine katılım üst düzey olursa Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın katılması da gündeme gelecek. Alman Şansölye Merkel, Berlin Zirvesi için hem Putin hem Erdoğan ile telefonda görüştü. Türkiye ve Rusya'ya zirve öncesi bir ziyaret planlıyor.


İdlib'de rejimin artan saldırıları liderlerin bir diğer gündemi. Türkiye rejimin saldırılarını durdurması ve İdlib'de kalıcı bir ateşkes çağrısı yapıyor. Türkiye bu kapsamda Moskova'ya bir heyet göndermişti. Rusya, ateşkes için elimizden geleni yapacağız demişti. Ancak, hala ilan edilmeyen ateşkes Erdoğan - Putin görüşmesinde bir kez daha ele alınacak.


KASIM SÜLEYMANİ'NİN ÖLDÜRÜLMESİ


Süleymani'nin öldürülmesi sonrası Ortadoğu'da yükselen tansiyon da masaya yatırılacak konular arasında. Rus Savunma Bakanı Sergey Şoygu, Putin ziyareti öncesi MİT Başkanı Hakan Fidan ve İran Genelkurmay Başkanı ile telefonda görüşmüş, tansiyonun düşürülmesi için adımları ele almıştı. Erdoğan ve Putin'in Ortadoğu'daki son durumun da değerlendirmesini yapması bekleniyor.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS