None

Erdoğan'a Bosna Hersek çağrısı

A A

20.01.2022 - 02:15 Son Güncelleme:

Bosna Hersek Devlet Başkanlığı Konseyi'nin Sırp Üyesi Milorad Dodik, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Sırp mevkidaşı Vucic'in görüşmesini memnuniyetle karşıladığını açıkladı. Bosna Hersek'in geleceğinin iki lider ve Hırvat Cumhurbaşkanı Milanovic'in desteğine bağlı olduğunu söyledi.

"Bosna Hersek'in kaderi Erdoğan, Vucic ve Milanovic'in desteğine bağlı." Bu sözler, Bosna Hersek Devlet Başkanlığı Konseyi'nin Sırp üyesi Milorad Dodik'e ait.

Dodik, Bosna Hersek'teki yerel siyasetçilerin diyaloğu için Cumhurbaşkanı Erdoğan, Sırbistan Cumhurbaşkanı Vucic ve Hırvatistan Cumhurbaşkanı Milanovic'in desteğinin gerekli olduğunu vurguladı.

Dodik ayrıca Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic'in Türkiye ziyaretinden memnuniyetini dile getirdi. Erdoğan ve Vucic'in, Dayton Barış Anlaşması ve Bosna Hersek Anayasası'nın korunması için yaptıkları açıklamalardan memnun olduklarını söyledi.

Dodik, Sırp Cumhuriyeti’nin, Bosna Hersek’teki üç kurucu milletin temsilcileri arasındaki diyaloğa destek vereceğini vurguladı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Sırp Cumhurbaşkanı'nı ağırladığı konuşmasında, Bosna Hersek Devlet Başkanlığı Konseyi'nin üç liderinin bir araya getirilmesi ve liderlerle bir toplantı yapılması gerektiğini söylemişti.