Erdoğan ABD'ye seslendi: 'Bize düşen o terör ordusunu boğmaktır'

Erdoğan ABD'ye seslendi: 'Bize düşen o terör ordusunu boğmaktır'

Cumhurbaşkanı Erdoğan, YPG ile 30 bin kişilik sınır gücü kurduklarını açıklayan ABD'ye seslendi. "Bize düşen de bu terör ordusunu daha doğmadan boğmaktır" dedi. ABD'nin YPG'ye gönderdiği silahlara değinen Erdoğan, "Ne gönderirsen gönder, o 30 bin kişilik kurduğun ordu orada seni tam anlamıyla temsil edemeyecek ve stratejik ortağının karşısında da kusura bakma rezili rüsvan olacaksın" ifadesini kullandı. YPG üslerindeki ABD bayrakları ve üniformalarındaki işaretlerle ilgili de şöyle konuştu: "Kendiniz indirin ki, o bayrakları biz size teslim etmek zorunda kalmayalım. Teröristlerdeki işaretleri sökün ki, teröristlerle birlikte olanları biz toprağa gömmek mecburiyetinde kalmayalım."

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Sincan'da yapımı tamamlanan Kazan Soda Elektrik Fabrikası Açılışı'nda konuştu. Kahramankazan, Sincan bölgesinin trona madeni açısından zengin bir bölge olduğunu belirten Erdoğan, başbakan olduğu 2009 yılında açılan Ciner Grubunun Soda külü tesisini hatırlatarak, bunun yüzde 26'sına devletin ortak olduğunu belirtti. Açılışını yaptığı tesisin aynı zamanda 380 megavat elektrik üreteceğini de belirten Erdoğan'ın konuşması özetle şöyle:

ABD'den YPG ordusu açıklaması

"Ülke ve millet olarak 15 Temmuz gecesi merkezi hemen şuradaki askeri hava üssü olan hain bir darbe girişimiyle karşı karşıyaydık. Bu darbe girişiminin hedeflerinden biri de ekonomimizdi. Darbe başarılı olsa da olmasa da ekonomimizi yerle bir etmek isteyenler hemen harekete geçtiler. Saldırının omurgasını her zamanki gibi döviz spekülasyonu oluşturuyordu. 15 Temmuz gecesi darbecilerin ölüm kusan silahlarına eyvallah etmeyen Türk milleti, ekonomik saldırı karşısında da dimdik duruş sergiledi. Ankara'da darbecilerin en çok kan döktüğü yerlerden biri de Kazan'dır. Bu vesileyle bir kez daha tüm şehitlerimize Alllah'tan rahmet, gazilerimize de şifalar diliyorum. Darbe gecesinden sonraki iki hafta içerisinde 20 milyar dolara yakın dövizi bozdurup Türk lirasına geçerek, spekülatörlerin başına adeta bir yumruk gibi inen milletimiz, darbenin ekonomik ayağını da çökertmiştir.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

CHP'den ABD'ye, 'sınır güvenliği gücü' tepkisi

FETÖ'nün yanı sıra PKK ve DEAŞ'ın da tüm gücüyle sahaya indiği 2016 yılında her şeye rağmen yüzde 3.2 bir büyüme oranına ulaştık. Geçtiğimiz yılın ilk üç çeyreğinde de yüzde 7.4'lük bir büyüme oranıyla adeta yeniden şaha kalktığımızı dünyaya ilan ettik. Yatırımlarda geçtiğimiz yılın ilk üç çeyreğinde bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 30'luk bir artış yaşandı. İstihdamda yılın ilk 10 ayında 1.5 milyona yakın bir artış sağladık. İhracatta rekor tazelediğimiz bir dönemi geride bıraktık. 2017 yılında 157 milyar dolarlık bir ihracat rakamıyla artık geleceğe çok daha ümitle bakıyoruz.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Turizmde 30 milyona yaklaşan turist ve 25 milyona yaklaşan gelirle kayıplarımızı telafi etmeye başladığımız bir dönemi geride bıraktık. Önümüzdeki sezonda inşallah rekorlarımızı yeniden yoklamaya başlayacağız. Döviz rezervlerimiz 110-120 milyar dolar arasında gidiyor. 23.5 milyar dolar IMF borcuyla teslim aldık ülkeyi. 2013, IMF'e olan borcumuzu sıfırladık. Merkez Bankamız 27.5 milyar dolar döviz rezervine sahipti ve 138 milyar dolara kadar çıktı. Bu malum gelişmelerden sonra bir düşüş yaşadık ve şimdi de 110-120 milyar dolar döviz rezervine sahiptir. Hedef biz yeniden 138'i yakalayacağız, 150 milyar dolara da ulaşacağız. Çünkü Türkiye artık eski Türkiye değil, artık yeni Türkiye var. 

Yaşadığımız bunca badireye rağmen kamu borçlarımızın milli gelire oranı düşmeyi sürdürüyor. Hem ana para hem de faiz ödemelerimiz her geçen yıl azalıyor. Bu şekilde artırdığımız kaynakları ülkemiz içinde teşvik olarak kullanıyor, yatırımları destekliyoruz.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Bekir Bozdağ'dan ABD'ye: Bir gece ansızın gelebiliriz

Ne yaparlarsa yapsınlar bizi engelleyemeyecekler

Borsamız büyümeye devam ediyor. Hükümete geldiğimizde bizim borsa o zamanlar 11 civarındaydı, şimdi 110-118'e kadar tırmandı. Gezi'ydi, 17-25 Aralık'ta, çukur eylemleriydi, darbeydi derken bugünlere geldik. Uluslararası siyasetle, uluslararası ekonominin madalyonun iki yüzü gibi birbiriyle yakın ilişkisini göz önüne aldığımızda, her iki alanda da adeta arı kovanına çomak soktuğumuzu görüyoruz. Suriye'de, Irak'ta, Afrika'da yaşananlar bu hadiseden kopuk değildir. Ne yaparlarsa yapsınlar bizi engelleyemeyecekler. Bunun bilinmesini istiyoruz. Tabi bazıları bize bazı akıllar veriyor. 'E Türkiye de artık yani yerini konumunu bilsin' diyor. Tamam da biz Türkiye’yiz ya. Biz sıradan bir çadır devleti değiliz ya. Bu millet küllerinden doğmuş bir millet. Bu millet tarih yazmış bir millet. Af edersin kıçı kirli bazıları, Suriye’de kalkıp bize sınırda tehdit sallıyor. Oradan bize tehdit sallamak suretiyle Türkiye’yi kendi kabuğuna çekmek istiyor. Kusura bakmasınlar, PYD’ymiş, öbür tarafta YPG’miş, öbür tarafta DEAŞ’mış... Topunuz gelin, ne olursanız olun tepenize ineceğiz. Bunun başka çaresi yok. Şu anda zaten obüslerle vuruyoruz. Vurmaya da devam edeceğiz. Kabuğumuza çekilip de sizin vurmanızı mı bekleyeceğiz.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Biz bu terör örgütlerinin ortadan kalkması tavsiyesini kendilerine yaptık. 'DEAŞ denilen terör örgütünü bir başka terör örgütüyle aşmaya çalışmanızı kabul etmiyoruz' dedik. Eğer stratejik ortaksak, model ortaksak bu işi bizimle beraber yapmak zorundasınız. Ondan sonra dünyaya biz teröre karşıyız yalanını söyleyemezsiniz. Bir terör örgütü başka bir terör örgütüyle yok edilemezler. Bizim dediğimiz noktaya da gelecekler. Biz kararımızı verdik, veriyoruz, şu anda da operasyonlar devam ediyor.

ABD'nin YPG açıklamasına Türkiye'den ilk tepki

Hangi tuzakları kurarlarsa kursunlar engelleyemeyecekler

Hangi tuzakları kurarlarsa kursunlar 2023 hedeflerimize ulaşmamızı engelleyemeyecekler, hiçbir senaryo bizi 2053, 2071 hedeflerimizden vazgeçiremeyecektir. Çünkü biz Türkiye'yiz, Türk milletiyiz. Bu böyle bilinsin.

Bizim çok zengin doğal kaynaklarımız, petrolümüz, gazımız, altınımız olmayabilir. Ama hamdolsun bizim de trona madenimiz var. Bizim bor madenimiz var, kömürümüz var, başka madenlerimiz var. Ama hepsinden öte zekamız var, zekamız. Bu bilinsin. Boşuna demiyorum ya en az 3 çocuk diye. Onun için burada anneler babalar lütfen tavsiyenizi buna göre yapın. Genç bir nesil en önemli zenginliktir. Ve bütün gücümüzü de oradan alacağız. İnsanın içinde olmadığı ekonomi hiçbir zaman güç değildir. ekonomide emek, ekonomide istihdam bütün bunlar insanın türevidir. İnsan varsa bunlar var. İnsan yoksa ne emek var, ne istihdam var. Tüketim orada, üretim orada. İnsana ihtiyacımız var.

Katma değeri, enerji kaynakları kadar yüksek olmasa da elimizdeki madenleri en iyi şekilde değerlendirerek kalkınma için önemli bir kaldıraç haline dönüştürebiliriz. Madenlerimizin ham halleriyle satılmasına eskiden beri gönlüm razı olmamıştır. Ama bütün madenlerimiz yurtdışına ham haliyle ihraç edilmiştir, işlendikten sonra da almışızdır.

Bor gibi, trona gibi dünyada söz sahibi olduğumuz madenlerin işlenmesini ne kadar geliştirirsek hem şirketlerimizin, hem ülkemizin kârı o kadar artacaktır.

Bizim artık teknolojide tüketici olma düzeyinden, tasarımcı ve üretici olma seviyesine çıkmamız gerekiyor. Geçtiğimiz yıl imza törenini gerçekleştirdiğimiz, yerli otomobil projesini işte bu amaçla destekliyoruz. Türkiye’ye tek kuruşluk yatırım yapmayanlara, bu ülkenin neler yapabileceğini göstereceğiz. Her ne kadar biraz gecikmeyle girmiş olsak da en son teknolojiyle kısa sürede önemli bir yere gelebileceğimize inanıyorum.

Savunma sanayinde bunu yapabileceğimizi gördük. Uzun yıllar ülkemizle oynayanların, parasıyla ürün vermeyenlerin hiçbirine hamdolsun artık ihtiyacımız kalmadı. Bir çok alanda dışa bağımlılıktan kurtulduk. Pek çok dost ve kardeş ülkelerin ihtiyacını da karşıladık. Attığımız her adımda önümüze engel çıkartıldı. Sabotaj teşebbüsleri yaşandı. Hala da uğraştığımız sıkıntılar var. Hepsinin de üstesinden geleceğiz.

YPG flamaları yenileriyle değiştirildi

ABD'ye mesaj: 'Artık kelime oyunlarından vazgeç'

Sizler de görüyorsunuz, dinliyorsunuz. Müttefikimiz dediğimiz bir ülke, tüm itirazlarımıza, tüm ikazlarımıza, tüm iyi niyetli telkinlerimize rağmen sınırlarımız boyunca bir terör ordusu kurmakta ısrar ediyor. Türkiye sınırı boyunca kurulacak bir terör yapılanmasının Türkiye’den başka bir hedefi olabilir mi? Amerika’nın artık kelime oyunlarından vazgeçerek niyetini açıkça ifade etmesinden memnuniyet duyarız. Bizimi için ağızdan çıkan söz önemlidir. Bir ülkenin başındaki kişi, yetkilileri bize terör örgütleriyle birlikte mücadele edeceğimizi söylüyorsa bu anlamlı bir sözdür. Aksi ortaya çıkana kadar da biz bu söze değer veririz.

'Bize düşen de bu terör ordusunu daha doğmadan boğmaktır'

Şimdi artık Amerika’da sınırlarımız boyunca terör ordusu kurduğunu ikrar etmiştir. Bize düşen de bu terör ordusunu daha doğmadan boğmaktır. Nedir? Orada 30 bin terör örgütü kurmuş. Onlara şu an itibariyle 4800 TIR silah göndermiş. Ne gönderirsen gönder, o 30 bin kişilik kurduğun ordu orada seni tam anlamıyla temsil edemeyecek ve stratejik ortağının karşısında da kusura bakma rezili rüsvan olacaksın.

'Sökün ki, teröristlerle birlikte toprağa gömmek mecburiyetinde kalmayalım'

Terör örgütünün üstlerindeki bayraklarınızı kendiniz indirin ki, o bayrakları biz size teslim etmek zorunda kalmayalım. Teröristlerdeki işaretleri sökün ki, teröristlerle birlikte olanları biz toprağa gömmek mecburiyetinde kalmayalım. TSK, Afrin ve Münbiç meselesini halledecektir. Hazırlıklarımız tamamlanmıştır. Harekat her an başlayabilir. Ardından da sıra diğer bölgelere gelecektir."