None

Ette ve sütte spekülasyon ne?

A A

21.01.2022 - 10:25 | Haber Kaynağı: CNN TÜRK

Et ve süt ürünleri fiyatlarıyla yine gündemde. Peki, hayvancılıkta sıkıntı mı olacak? Et ve sütte ne konuşuluyor? Ziraat odalarının uyarıları neler? CNN TÜRK ekibinden Burçak Bozkuş ve kameraman Sercan Sever, üretici Ruhi Kara ve İstanbul Ziraat Odaları Başkanı Ömer Demir'le konuştu.

FİYATLAR İLE İLGİLİ İDDİALARA ÜRETİCİ NE DİYOR?

"Maalesef sıkıntımız var. Yeterli büyükbaş hayvanımız mevcut değil. 4 lirayla 5 liraya süt veriyoruz biz. Bakın bu 5 katına satılıyor. Nasıl oluyor da bu kadar üstüne zam geliyor? Artış istemiyoruz, bizim girdilerimizi muhafaza edin. Köylünün çiftçinin girdileri biraz daha desteklensin." Böyle söylüyor İstanbul Ziraat Odaları Başkanı Ömer Demir. Ette ve sütte fiyatlar yüksek, fahiş fiyat yine gündemde.

Üretici de fahiş fiyata tepkili. Üretici Ruhi Kara, "Biz ailecek bu işi yaptığımız için ayakta kalabiliyoruz. Ben sütü 4 liraya satıyorum, markette 18 liraya satılıyor. Ben bunu istemiyorum" dedi.

HAYVANCILIK YETERSİZ Mİ?

Türkiye'deki hayvancılık yetersiz mi? İstanbul Ziraat Odaları Başkanı Ömer Demir, "Büyükbaş hayvancılık Türkiye'de yetersiz. Dolayısıyla azalan büyükbaş hayvancılığı olabildiğince destekleyip, biraz daha çıtayı yukarı çıkarmak lazım ki gelecek yıllarda etin fiyatında fahiş bir yükseliş olmasın" diye konuştu.

"ÇİFTÇİLERİN GİRDİLERİ KONTROL ALTINA ALINMALI"

Peki bunun için neler yapılmalı? Ömer Demir, "Köylüyle birlikte bakanlığımız yeni bir tarım politikası uygulayacak. Üreticinin girdilerini ciddi manada kontrol altına alacak, destekleyecek. Eğer devlet mal alım garantisi köylüye, çiftçiye verirse en kısa sürede dünya birincisi oluruz" yanıtını verdi.