hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Ev sahipleri mercek altında!

  Hazine ve Maliye Bakanlığı kira gelirlerinin vergi dışı bırakılmasının önüne geçilmesi için çalışma başlattı. Kira gelirlerinin doğru beyan edilmesini sağlamak amacıyla gayrimenkul sahipleri mercek altına alındı. Kira beyannamesini vermeyen ya da beyannamesinde uyumsuzluk olan ev sahipleri hakkında yasal işlem başlatılacak.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Kira gelirlerinde beyanname dönemi yaklaştı. Ev sahipleri mercek altına alındı. Hazine ve Maliye Bakanlığı kira gelirlerinin vergi dışı bırakılmasının önüne geçilmesi için çalışma başlattı. Tapu verileri incelenecek. Kira geliri elde edebilme potansiyeline sahip tam 4,5 milyon mal sahibi takibe alındı.

  Kira gelirlerinde beyanname vermeyen ya da bu beyannamelerde usulsüzlük olan ev sahipleri hakkında yasal işlem başlatılacak.

  EV SAHİPLERİ BU SÜREÇTE NE YAPACAK?

  Gayrimenkul Uzmanı Evrim Kırmızıtaş Başaran, “Banka ve tapu kayıtları incelendiği takdirde herhangi bir usulsüzlük gözlenirse mal sahibine bir uyarı mesajı gönderilecek. Eğer bu uyarı mesajına kayıtsız kalındığı takdirde yasal yaptırım uygulanacak” ifadelerini kullandı.

  Kira gelirlerine ilişkin beyannameler, vergi dairesine gitmeden, Gelir İdaresi Başkanlığı resmî internet sitesi üzerinden hazır beyan sistemi kullanılarak kolayca verilebiliyor. Beyanname vermeyen ya da usulsüz işlem yapanlar önce uyarılacak.

  Başaran, “2023 yılında tam 200 bin mal sahibine bu uyarı mesajları gitti. Mart ayında doğru beyan vermek çok önemli. Doğru beyan vermeyip usulsüzlük yaptığınız takdirde bu verginin çok daha fazlasını ödemek zorunda kalacaksınız” sözlerini kullandı.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek kira denetimlerinin tüm ülke çapında yürütüleceğini söyledi. Amaçlarının gerçek kira gelirlerini öğrenmek olduğunu belirten Şimşek, vatandaşların denetimlere destek vermesini istedi.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow