Ev tipi hapishane projesi

Ev tipi hapishane projesi

Anneleriyle birlikte cezaevinde kalan çocuklar için Adalet Bakanlığı yeni bir projeye hazırlanıyor. "Cezaevi koğuşu" yerine "Ev tipi hapishane'' uygulamasına geçilmesi, böylece annesiyle cezaevinde kalmak zorunda olan çocukların travmalarının en aza indirilmesi amaçlanıyor.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Annelerinin mahkûmiyeti nedeniyle cezaevlerinde 7 yaşın altında 703 çocuk var. Hayatın pek çok zorluğuyla bebek yaşta tanışan çocuklar için şimdi yeni bir proje gündemde.

Adalet Bakanlığı anneleriyle birlikte cezaevinde kalan çocuklar için "Cezaevi koğuşu" yerine "Ev tipi hapishane'' uygulamasına geçmeyi planlıyor.

Projeyle, cezaevinde doğan veya annesiyle altı yaşına kadar cezaevinde kalmak zorunda olan çocuklara, evlerinde yaşıyor hissi yaşatılması hedefleniyor.

Amaç çocukların yaşadığı travmaları en aza indirmek.

Ev tipi hapishanede yaşam alanı olacak evlerin stüdyo daire şeklinde yapılması planlanıyor. İçlerinde bir evde bulunması gereken temel eşya ve gereçler de yer alacak. Bir binada 48 anne ve çocukları için daireler olacak. İki adet kapalı çocuk oyun alanı ve birçok amaçlı salon yapılacak.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Çok amaçlı salonda görsel sunumlar, eğitici faaliyetler planlanıyor. 430 metrekarelik açık bahçede oyun aletleri de olacak ve çocuklar gün içinde birlikte vakit geçirebilecek. Böylece çocukların yaşıtları ile sosyalleşmesi de sağlanacak.

Çocukların beslenme ve temizlik ihtiyaçları da bu evlerde karşılanacak. Annelerine ve kendilerine gerekli uzman ve eğitim hizmetlerinin sağlanması da planlar arasında.

Ev tipi cezaevi uygulamasının ilk adımının çocuğuyla birlikte kalan 42 kadın mahkum için Sincan Cezaevi’nde atılması bekleniyor.
İkinci pilot uygulama içinse Diyarbakır Kadın Cezaevi planlanıyor.