hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  F-16'lar için kabul ve teklif mektubu

  KAYNAKCnnturk.com

  ABD Kongresi’nden Türkiye'ye F-16 satışına ilişkin karar çıktı. Şimdi yeni bir aşamaya geçiliyor. Bundan sonraki aşamada artık Milli Savunma Bakanlığı devrede olacak. Peki süreç nasıl işleyecek? Detaylar haberimizde.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  ABD Kongresi’nden itiraz gelmedi. Türkiye'ye F-16 satışı için süreç olumlu şekilde tamamlandı. 40 adet blok 70 F-16 savaş uçağı ve 79 modernizasyon kitini içerecek satış işlemi için yeni bir aşamaya geçilecek.

  Artık Milli Savunma Bakanlığı devrede olacak. ABD tarafı MSB'ye öncelikle bir kabul mektubu gönderecek. Ardından da teklif mektubu sunacak. Bu sunum ABD'nin Türkiye Büyükelçisi Jeff Flake tarafından yapılacak.

  Sunumun haftaya gerçekleşmesi beklentisi var. Flake, Milli Savunma Bakanlığı’na mektubu sunduktan sonra MSB teklifi değerlendirecek.

  F-16lar için kabul ve teklif mektubu

  Peki teklif mektubundan ne olacak? Uçak ve kitlerle ilgili fiyatlandırma yer alacak. 23 milyar dolarlık bir maliyet bekleniyor ama teklif mektubunda rakam görülecek. Türkiye daha önce F-35 programı kapsamında ABD'ye 1,4 milyar dolar ödeme yapmıştı. Bu rakamın F-16 alım ücretinden düşmesi isteniyor ancak ABD kabul etmedi çünkü F-35 ile ilgili üyelikten çıkma süreci mali ve idari olarak henüz sonuçlanmadı.

  İkinci aşamada ise MSB ve Hava Kuvvetleri ile birlikte savunma sanayi TUSAŞ ve ilgili firmalar F-16 üretici firması ile yapacağı görüşmeler olacak. Heyetler bir araya gelecek ve bu kez teknik detaylar ve takvim çalışılacak.

  Peki ilk F-16 ne zaman gelir? En az 5 yıllık bir sürenin sonunda ilk uçağın gelebileceği hesaplanıyor. Yani 2029 yılı. Takvimi imzalanan anlaşmada netlik kazanacak.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  F-16lar için kabul ve teklif mektubu

  ABD'den alınacak modernizasyon kitleri ile blok 50 uçakları, blok 70 seviyesine çıkarılacak. 79 kit alınıyor yani 79 uçak 4.5 nesil uçağa dönüştürülecek. ABD'den alınacak 40 adet F-16 blok 70 ile birlikte Türkiye'nin envanterinde 119 4.5 nesil savaş uçağı olacak.

  Öte yandan eurofighter süreci de devam ediyor, bu sürecin de olumlu gelişeceği yönündeki beklenti Ankara'da yüksek.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow