Son dakika: Fahiş fiyat artışlarına caydırıcı cezalar geliyor

Son dakika: Fahiş fiyat artışlarına caydırıcı cezalar geliyor

Son dakika: Gıda ürünlerindeki fahiş fiyat artışına yeni önlemler geliyor. Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, fahiş fiyat artışına gidenlere cezaların artırılacağını açıkladı. Ayrıca farklı marketlerdeki ürünlerin kıyaslanacağı mobil uygulama da yolda.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Son dakika: Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, haksız fiyat artışlarına yönelik mücadele haritasını açıkladı. Milliyet Gazetesinden Abdullah Karakuş'a konuşan Pekcan, rakam verdi, cezaların artırılacağını söyledi.

FIRSATÇILARA CEZALAR ARTIRILACAK

"Ocak ayından bugüne kadar 329 firmanın 1325 ürününde fahiş fiyat tespit ettik. 495 firmaya 15,5 milyon TL ceza kesildi. Reklam Kurulu'nca 303 firmaya 13,3 milyon TL idari para cezası uygulandı. Daha da caydırıcı olması için cezaları artıracağız."

Bakan Pekcan vatandaşlara da görevler düştüğünü söyledi. "Haksız fiyat şikayet sistemi" uygulamasıyla şikayette bulunabildiğini hatırlattı. Yeni bir mobil uygulamanın da yolda olduğu müjdesini verdi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

TÜKETİCİ FİYATLARI KARŞILAŞTIRABİLECEK

"Vatandaşımız cep telefonlarına yükleyecekleri mobil bir uygulamayla evinden çıkmadan en yakın marketteki hangi ürünün fiyatı kaç lira olduğunu görsün, ona göre nereden neyi almak istiyorsa evden çıkmadan karar verebilip alsın istiyoruz. Marketler de vatandaşların fiyatları karşılaştıracağını bileceği için buna uygun davranacaktır."

Ruhsar Pekcan, yurtdışı ticaret konusunda Türkiye'nin iyi bir konumda olduğunu, dünyada yatırımların azaldığı bir dönemde Türkiye'de arttığını sözlerine ekledi.