hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  FETÖ şüphelisi 450 hakim-savcı görevde

  KAYNAKCnnturk.com

  FETÖ ile irtibat ve iltisaklı olduğu gerekçesiyle meslekten ihraç edilen 450 hakim ve savcının Danıştay kararıyla mesleğe dönmeleriyle ilgili tartışma sürüyor. Hakimler ve Savcılar Kurulu, Danıştay'ın vermiş olduğu iptal kararlarını temyiz etti. Ancak itirazların Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu'nda henüz gündeme alınmadığı öğrenildi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  FETÖ'nün 15 Temmuz darbe girişiminin ardından örgütün yargı yapılanmasına Hakimler ve Savcılar Kurulu tarafından ağır darbe vuruldu.

  Çok sayıda yargı mensubu, örgütle irtibat ve iltisakı nedeniyle başlatılan idari soruşturmalar kapsamında meslekten ihraç edildi.

  Sabah gazetesinin haberine göre ihraç edilen 450 hakim ve savcının tekrar göreve dönmeleri ve bu isimlere tazminat ödenmesine yönelik Danıştay kararı yargıda tartışma yarattı.

  FETÖ şüphelisi 450 hakim-savcı görevde

  450 hakim ve savcıyla ilgili FETÖ ile irtibat ve iltisaklı ankesör aramaları, HTS geçmişe dönük arama ve sinyal kayıtları, tanık beyanları, bylock yazışma içerikleri, emniyet analiz raporları ile tespit edilmişti.

  HSK Genel Kurulu'nca meslekten ihraç edilen 450 ismin meslekten ihraç kararını iptal eden Danıştay'ın gerekçe olarak belge ve bilgilerin irtibat ve iltisak için yeterli olmadığını göstermişti.

  Danıştay 5. Dairesi, iptal kararı verdiği 450 ismi Hakimler ve Savcılar Kurulu'na göndermişti.

  Hakimler ve Savcılar Kurulu, İdari Yargılama Usulü Kanunu’na göre Danıştay'ın göreve iade kararlarını 30'uncu gün sonunda uygularken, söz konusu iade kararlarına da itiraz etmişti.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  FETÖ şüphelisi 450 hakim-savcı görevde

  Danıştay'ın göreve iade kararı verdiği isimler arasında FETÖ ile irtibat ve iltisakı HTS geçmişe dönük arama ve sinyal kayıtları, tanık beyanları, bylock yazışma içerikleri, emniyet analiz raporları ile tespit edilen birçok ismin yer alması dikkat çekerken, itirazların Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu'nda henüz gündeme alınmadığı öğrenildi.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow