Fikirtepe'de bakanlık devreye girdi

Fikirtepe'de bakanlık devreye girdi

Fikirtepe'de çıkmaza giren kentsel dönüşüm çözüldü. Bin 100 konut, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın araya girmesiyle sahiplerine teslim ediliyor. CNN TÜRK muhabiri Burçak Bozkuş ve kameraman Alper Öztürk, detayları Kentsel Dönüşüm Uzmanı Mimar Nihat Şen'le konuştu.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

2010 yılında müteahhitler ile hak sahipleri arasında yaşanan kat anlaşmazlığı ve finansman sorunu, kentsel dönüşüm projesini durma noktasına getirmişti. Çıkmaza giren sorun, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın devreye girmesiyle çözüldü. Bin 100 konut, ay sonunda hak sahiplerine teslim edilecek. Konutların vatandaşlara teslimi için de hazırlıklara başlandı.

Kentsel Dönüşüm Uzmanı Mimar Nihat Şen, "1 Ekim'den itibaren de diğer adalarda yıkım işlemleri başlayacak. Vatandaşlarımız riskli binalarından tahliye olduğu anda bin 500 TL kira yardımı alabilecekler" dedi.

Diğer binalar içinse hak sahiplerine 150 gün süre verilmişti. O sürelerin tamamlanmasının ardından bu binaların da dönüşümü başlayacak ve binalar 2023 yılında teslim edilecek.