Fındıkta 'yaşlılık' sorunu

Video: Fındıkta 'yaşlılık' sorunu
Dünyada <a class="in-news-link" href="/findik" target="_blank" title="fındık haberleri">fındık</a> ihtiyacının yüzde 70'ini karşılayan yerli ürün, son dönemde alım fiyatlarıyla gündeme gelmişti. Şimdi de fındığın verimi ve kalitesi tartışma konusu. Uzmanlar fındıktaki verim kaybını ağaçların yaşlanmasına ve üreticinin de modern yöntemleri uygulamamasına bağlıyor.

Dünyada fındık ihtiyacının yüzde 70'ini karşılayan yerli ürün, son dönemde alım fiyatlarıyla gündeme gelmişti. Şimdi de fındığın verimi ve kalitesi tartışma konusu. Uzmanlar fındıktaki verim kaybını ağaçların yaşlanmasına ve üreticinin de modern yöntemleri uygulamamasına bağlıyor.

Dışardan bakıldığında, yemyeşil gencecik görünüyor fındık dalları. Oysa Giresun'daki bu ağaçların bir çoğu 100 yaşının üstünde. Yıllar boyu, dünyada fındık üretiminin yüzde 70'ini sağlayan bu bahçeler, ağaçlar artık yaşlılıkla mücadele ediyor.

Türkiye'de fındığın başkenti Giresun'da, bir süredir bahçelerde verimlilik ve kalite düştü. Uzmanlar, bu durumu yaşlanan fındık bahçelerine bağlıyor. Fındığın eski altın günlerine dönmesi için verimlilik ve ürün kalitesinin artırılması, maliyetlerin düşürülmesi için devlet duruma el atmalı. Üreticinin genç fidanlara ulaşması kolaylaştırılmalı. Yaşlanan sadece fındık ağaçları değil. Uzmanlara göre, on yıllardır üretimde kullanılan yöntemler de zamana ayak uyduramıyor.

{$ nextTitle $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS