hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Galata Köprüsü'nden dünyaya mesaj: STK'lar şehitler ve Gazze için bir arada!

  İstanbul, yeni yılın ilk gününde tarihin en büyük gösterilerinden birine sahne oldu. "Şehitlerimize rahmet, Filistin'e destek, İsrail'e lanet" yürüyüşü için yüz binlerce kişi Galata Köprüsü'nde buluştu. 308 sivil toplum kuruluşunun düzenlediği yürüyüşle hem PKK terörü hem de İsrail zulmü lanetlendi. CNN TÜRK'e konuşan İlim Yayma Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Bilal Erdoğan, "Şehitlerimizi rahmetle anmak, İsrail'i lanetlemek için buradayız" dedi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  İsrail'in 7 Ekim'den bu yana Gazze'yi hedef alan insanlık dışı saldırılarına "dur" demek ve teröre tepki göstermek için Milli İrade Platformu öncülüğündeki 308 sivil toplum toplum kuruluşu yılın ilk sabahında yürüyüş gerçekleştiriyor.

  Galata Köprüsünden dünyaya mesaj: STKlar şehitler ve Gazze için bir arada

  Sabah namazının ardından başlayan yürüyüş Galata Köprüsü'nde son bulacak.

  Galata Köprüsünden dünyaya mesaj: STKlar şehitler ve Gazze için bir arada

  CNN TÜRK MUHABİRLERİ SAHADA

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  BİLAL ERDOĞAN CNN TÜRK'E KONUŞTU

  İlim Yayma Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Bilal Erdoğan, CNN TÜRK canlı yayınında Galata'daki yürüyüşe ilişkin açıklama yaptı.

  Bilal Erdoğan, Göksu Öngören Özgür'e yaptığı açıklamalarda;

  'Buradan bir kere yılın ilk günü ilk sabahı. Bunun çok anlamlı olduğunu düşünüyoruz. Ayasofya Cami'nin prangaları kırıldı, Filistin için de öne adımı olduğunu biliyoruz. Katil İsrail'i lanetleyelim, şehitlerimiz var. Şehitlerimizi rahmetle anmak, İsrail'i lanetlemek için buradayız.

  Camiler doldu, dışarıda namazlar kılındı. Buralarda gördük ki kendi devletleri bir ateşkes çağrısında bile bulunamadılar. ABD başta olmak üzere batı her türlü değeri ayaklar altına almayı göze aldılar. İsrail sen ne yaparsan yap biz sana destek olacağız, zaman tanıyacağız gibi direnişin içindeler. 21. yy dünyasında soykırımın yapılmasını her gün yüzlerce çocuğun öldürülmesini insanlık vicdanı kabul etmiyor. Kutuplaşma varmış gibi lanse etmeye çalışanlar toplumu bölmeye çalışanlardır. PKK, PYD'yi destekleyenler de onlar. Filistin'deki katliamı destekleyenler de onlar.

  Türkiye'de Filistin mevzusuyla ilgili hassasiyeti olmayanların şehitlerimizle ilgili hassasiyeti yoktur. Kim diyorsa ki şehitlerimiz varken Gazze konuşulmaz.. Böyle bir şey kesinlikle doğru değildir, bunu söyleyenler haysiyetsizdir.' ifadelerine yer verdi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Galata Köprüsünden dünyaya mesaj: STKlar şehitler ve Gazze için bir arada

  Baykar Yönetim Kurulu Mütevelli Heyeti Başkanı Selçuk Bayraktar da kızı Aybüke ile birlikte katıldığı yürüyüşte, CNN TÜRK ekranlarında açıklamalarda bulundu.

  Selçuk Bayraktar konuşmasında; "Barbarlıkla devam eden soykırımı lanetlemek için buluştuk. Elbette, çabalarımız gayretlerimiz belki zulmün son bulmasına yeterli olmuyor ama bu yangına az da olsa söndürecek şekilde, destek olmak için buradayız. Bugün bu zulüm milli teknoloji geliştirme kabiliyetinin ne kadar önemli olduğunu gözler önüne seriyor. Bizlerin tüm gayretimiz tüm toplumla paylaşmak, farkındalık yaratmak, daha adil dünya için nesiller yetiştirmek. Bunun yanında tüm bu teknoloji geliştirme serüveninin tam manasıyla buluşmasını sağlamak. Aziz şehitlerimizin ruhlarını şad etmek ve Filistin'de devam eden hukuksuz işgal ve barbarca katliamı lanetlemek için buluştuk" ifadelerini kullandı.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Bayraktar "Özellikle ülkemizin son 20 senede tanıdığı milli savunma sanayisindeki ivme tüm dünyanın dikkatini çekmiş durumda. İHA'ların başarısı, Karabağ'da başka ülkelerde muharebelerde galip çıkması dünyanın büyük ilgisini çekti. Birçok alanda hem savunma özellikle teknolojinin diğer alanlarında da yüksek teknoloji seferberliği başlattık. Elbette savunma sanayinin yanında yüksek teknoloji geliştirmek uluslar için çok kritik. Süper güçlerin bazıları tüm dünyanın sahip olduğu kadar silah geliştiriyorlar. Dünyada zulme maruz kaldığı dönemde zulmün tarafını seçmiş olması dünyayı çok dengesiz hale getiriyor. ABD'nin İsrail'e verdiği destekte de görüyoruz. Büyük soykırıma bu destek vesile olmuş oluyor. Ülkemizde de biz bunu terörle mücadelede yaşadık. Silahsız insansız hava araçlarını ülkemize vermediler. Ambargolar kapsamında teknolojileri vermek istemediler. Türk mühendislerinin Türk askerlerinin sırt sırta mücadelesiyle bunu avantaja çevirdik. En gelişmiş teknolojileri vermeyince en gelişmiş SİHA'ları geliştirmiş olduk. İnşallah hep beraber bu zulme dur diyecek imkana sahip olacağız. Dünyanın daha adil bir yer olması için rüzgarın daha güçlü esmesi gerekiyor. Bunun yolu milli teknolojiyi geliştirmekten geçiyor. Kızımla birlikte geldik. Yürüyüşümüze katıldık" dedi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Galata Köprüsünden dünyaya mesaj: STKlar şehitler ve Gazze için bir arada

  BAKANLAR DAYÜRÜYÜŞE KATILIYOR

  Galata Köprüsünden dünyaya mesaj: STKlar şehitler ve Gazze için bir arada

  MİLLİ İRADE PLATFORMU'NDAN GALATA'DAKİ YÜRÜYÜŞ İÇİN ÇAĞRI

  Milli İrade Platformu'ndan yapılan açıklamada, ekim ayından beri Gazze'den gelen haberlerin yaralara yeni yaralar eklediği belirtildi.

  Katil İsrail’in kadın, çocuk demeden Filistinlileri topyekun ve korkakça yok etmeye çalışması karşısında dünyanın ayağa kalktığı vurgulanan açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

  ''Bizler de sivil toplum kuruluşları olarak; bebek, çocuk, kadın demeden katliam yapan İsrail’in karşısında bir an olsun susmadık, susmayacağız. Özellikle sürecin uzamasıyla soykırım kanıksanmaya, rakamlar istatistiğe dönmeye başlamıştır. Buna karşı sessizleşen dünyaya güçlü bir uyarı yapmak istemekteyiz. Yılın ilk mesajını tüm dünyaya Türkiye’den ulaştırmak ve Gazze’deki katliama 'dur’ demek için 'yüzyılın yürüyüşünü ve buluşmasını' tertip etmekteyiz. 1 Ocak 2024 saat 08.30 ‘da Milli İrade Platformu'nun 308 üye kuruluşu, vatandaşlarımız, sivil toplum kuruluşlarımız, kurumlarımızla birlikte Galata Köprüsü'nde buluşuyoruz.''

  Tüm vatandaşlar, ''Şehitlerimize Rahmet, Filistin'e Destek, İsrail'e Lanet" sloganıyla yapılacak etkinliğe davet edildi.

  Galata Köprüsünden dünyaya mesaj: STKlar şehitler ve Gazze için bir arada

   

   

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow