hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Gençlere kültür alanında büyük destek

  { title }

  SONRAKİ VİDEO

  Kültür ve Turizm Bakanlığı, gençlerin kültür ve sanat adına olan çalışmalarını desteklemek amacı ile yeni bir proje başlattı. Proje için 15 milyon lira bütçe ayrıldı.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Kültür ve Turizm Bakanlığı, geleceğin temellerini oluşturacak yeni bir programı daha hayata geçiriyor. Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Özgül Özkan Yavuz, "Kültür endüstrileri ve sanat alanı, gençlerin çok sevdiği bir alan. Onlar için çok keyifli bir başlık. iBz de onların bu alana ilgisini ve sevgisini bildiğimiz için özel bir destek programı ile özel olarak gençleri desteklemek istedik" dedi.

  Gençlerin kültür ve sanat alanındaki projelerini destekleyen bu proje için 15 milyon lira ayrıldı. Bakan Yardımcısı Yavuz, "Kar amacı gütmeyen bütün kuruluşlar başvurucu olabilirler. Üniversitelerimiz, teknokentler, teknoloji geliştirme bölgeleri, müzeler, sanat kurumları veya kültür vakıfları gençlerimizi bu alanda güçlendirmek yeteneklerini çoğaltmak onları birer kültür girişimcisi halline getirebilmek amacıyla yapılacak projelerin destekçisi olacağız" diye konuştu.

  16-29 yaş arasını kapsayan bu proje için 24 Kasım'da başvurular başladı, 24 Aralık'a kadar devam edecek. Bakan Yardımcısı, "Kültür endüstrileri zaten ülkemizde özellikle son 10 yılda çok gelişiyor. Şu anda gayrisafiye hasılaya katkısı da yüzde 4,34. Önemli bir istihdam yaratıyor. Bu yarattığı istihdamın da önemli bir kısmı da genç istihdamı. Bunun daha da gelişmesi önemli. Çünkü ekonomik gelişmişliğin ve sosyal kalkınmanın önemli parçasından bir tanesi de kültür endüstrileri" ifadelerini kullandı.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow