Gerçeği ile birebir sahte evraklar

Gerçeği ile birebir sahte evraklar

Son teknoloji cihazlarla sahte kimlikten ikamet iznine kadar binlerce sahte evrak çıkardılar. Kaçak göçmenlere para karşılığı sattılar. O sahte evrak çetesi baskıda yaptıkları harf hatası ile yakayı ele verdi. Operasyonun detayları CNN TÜRK muhabiri Merve Tokaz'ın haberinde.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Robotik kodlama cihazları kullandılar. Gerçeğinden farksız sahte evraklar düzenlediler. Aksaray'da kaldıkları adresi sözde danışmanlık şirketine çeviren şebeke üyelerinin hedefinde yasal izni olmayan kaçak göçmenler vardı.

Kişilere sahte kimlikten sahte lise diploması ve ikamet belgesine kadar tüm evraklar sağlanıyordu. Şebeke üyeleri sahte kimliklerde robotik kodlama cihazı kullanarak gerçeğine birebir benzeyen kodlamalar yapıyordu.

Kimliklerden birinde "R" yerine kullanılan “P” harfi ile yaptıkları harf hatası şebekeyi ele verdi. İstanbul Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri aylar süren teknik ve fiziki takip sonucu belirlenen adrese yönelik operasyon düzenledi.

Operasyonda 6 şüpheli gözaltına alındı. Yapılan aramalarda yazıcılardan sahte kaymakamlık mühürlerine, sahte paralardan dijital eşyalara kadar çok sayıda malzeme ele geçirildi. Operasyon kapsamında gözaltına alınan 6 şüpheliden 4'ü adli kontrol şartıyla serbest bırakılırken, 2 şüpheli ise tutuklanarak cezaevine gönderildi.
 
 
 

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı