Hakan Fidan CNN TÜRK'ün sorularını yanıtladı: İki devletli çözüm olmazsa bir savaş daha yaşanır

Hakan Fidan CNN TÜRK'ün sorularını yanıtladı: İki devletli çözüm olmazsa bir savaş daha yaşanır

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Arap Birliği ve İslam İş Birliği Teşkilatı üyesi 5 ülkenin dışişleri bakanlarıyla Washington’da Gazze gündemli temaslarda bulundu. CNN TÜRK'ün sorularını yanıtlayan Fidan, Türkiye’nin Gazze’de çözüme yönelik her türlü katkıyı vermeye hazır olduğunu bildirdi.

Haberin Devamıadv-arrow
Haberin Devamıadv-arrow

ABD’nin başkenti Washington’da Gazze gündemi ve ikili ilişkiler için temaslarda bulunan Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Suudi Arabistan, Katar, Mısır, Ürdün ve Filistin Dışişleri Bakanları ile birlikte basın toplantısı düzenledi.

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Türkiye’nin Gazze’de çözüme yönelik her türlü katkıyı vermeye hazır olduğunu bildirdi.

Hürriyet Gazetesi’nin yönelttiği "Türkiye, Gazze için garantörlük sistemi öneriyor. ABD'de Gazze’de savaş sonrası güvenlik mekanizmasını konuşuyor. Türk güvenlik güçleri teklifiniz var mı?” sorusunu yanıtlayan Fidan, "Bizim için ertesi gün senaryosu öncelikli tartışma konusu değil. Gazze ile ilgili her türlü tartışma iki devletli çözüm olmalıdır. Garantörlük kapsamında önerdiğimiz mekanizma, bölgesel yönetimlerin sorunu sahiplenmesi ve sorumlu biçimde davranmasıdır. Sorun artık İsraillilerden ve Filistinlilerden daha büyük" dedi.

Bakan Fidan, ateşkese varılsa dahi nihai çözümün iki devletten geçtiğini vurguladı ve "Eğer ateşkes olursa ve biz başka bir şey yapmazsak bu, mevcut olayın tekrarlanmasına başka bir kapı olacaktır. Birinci Gazze savaşını, ikincisini, üçüncüsünü gördük. Eğer iki devletli bir çözümümüz olmazsa ve işler böyle devam ederse bir savaş daha yaşanır" ifadelerini kullandı.

Haberin Devamıadv-arrow
Haberin Devamıadv-arrow

Aynı basın toplantısında konuşan Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Faysal Bin Ferhan Al-Saud, uluslararası topluma tepki gösterdi.

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Faysal Bin Ferhan Al-Saud, “Bu çatışmanın rahatsız edici faktörlerinden biri de çatışmanın sona ermesinin, savaşın sona erdirilmesinin uluslararası toplumun temel önceliği gibi görünmemesidir. Uluslararası toplumun bazı kesimleri savaşın sonunun gelmediğini düşünüyor. Hepimiz bu yaklaşımdan çok rahatsızız” dedi.

Riyad al-Maliki’ye yöneltilen bir sorudan sonra Maliki’nin hiçbir soruyu cevaplandıramayacağı söylendi. Nedeni sorulduğunda ise ABD’nin Bakan Maliki’ye verdiği vize ile basına konuşmasının yasaklandığı öğrenildi.

Sıradaki Haberadv-arrow
Sıradaki Haberadv-arrow