Ömer Halisdemir davası başlıyor

Ömer Halisdemir davası başlıyor

15 Temmuz darbe teşebbüsünde Astsubay Ömer Halisdemir'i şehit eden sanıklar yarın ilk kez hakim karşısına çıkıyor. Ankara 14. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülecek toplam 18 sanıklı davanın duruşma savcılığını ise ilk kez Ankara Cumhuriyet Başsavcısı Yüksel Kocaman yapacak.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Darbe teşebbüsünün başarısızlığa uğramasındaki en kiritik rolü o oynadı. Şehit Astsubay Ömer Halisdemir. Gölbaşındaki Özel Kuvvetler Komutanlığı'nı ele geçirmek için gelen darbeci General Semih Terzi'yi vurarak, darbe teşebbüsünün kırılma noktalarından birini oluşturdu.
Ancak darbeci sanıklar Binbaşı Fatih Şahin ve Üstteğmen Mihrali Atmaca tarafından vurularak şehit edildi.

İşte darbeci subaylar Şahin ve Atmaca ile birlikte toplam 18 sanık ilk kez yarın Ankara 14. Ağır Ceza Mahkemesi'nde hakim karşısına çıkacak.

Ankara Adliyesi'nde görülecek duruşmada bir ilk de yaşanacak. Yaklaşık bir ay önce Ankara başsavcılığı görevini devralan Yüksel Kocaman, ilk kez Başsavcı olarak mahkeme salonunda yerini alacak.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

İddianamede 18 sanıktan 17'si hakkında dörder kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası talep ediliyor. Şehit Ömer Halisdemir'e son kurşunu sıkan Mihrali Atmaca için ise beş kez. Astsubay Ömer Halisdemir'in eşi Hatice Halisdemir ile ve Özel Kuvvetler Komutanı Korgeneral Zekai Aksakallı da davada mağdur olarak yer alıyorlar.

Halisdemir davasının yanı sıra Ankara'da darbe teşebbüsüne ilişkin diğer davalar da birbiri ardına açılmaya devam ediyor. 15 Temmuz darbe girişiminin en kritik noktalarından biri de Genelkurmay Karargahı idi. Genelkurmay Başkanı ve kuvvet komutanlarının derdest edilmesiyle ilgili hazırlanan iddianame de sembolik bir önemi olan 28 Şubat tarihine yetiştirilmeye çalışılıyor.

28 Şubat'ta aynı zamanda, Gölbaşı Özel Kuvvetler Komutanlığı'nda yaşananlara ilişkin 69 sanıklı ikinci davanın da görülmesine başlanacak.
Bu davanın, Astsubay Ömer Halisdemir'in şehit edilmesiyle ilgili 18 sanıklı dava ile birleştirilmesi bekleniyor. 28 Şubat'ta başlayacak bir diğer dava da, Polatlı'daki 58.Topçu Tugayı'nda yaşananlara ilişkin 330 sanıklı dava olacak. Bu dava aynı zamanda darbe girişimi davaları için Sincan Cezaevi Yerleşkesi'nde inşa edilen 1554 kişi kapasiteli Türkiye'nin en büyük duruşma salonunda görülmeye başlanacak ilk dava olacak.