Haluk Koç, AK Parti ile koalisyon sorusuna cevap verdi

Haluk Koç, AK Parti ile koalisyon sorusuna cevap verdi

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Prof. Dr. Haluk Koç, "Kemal Kılıçdaroğlu ve Cumhuriyet Halk Partisi bu sonuçlardan sonra hükümeti kurabilecek en önemli siyasi aktör haline gelmiştir. Cumhuriyet Halk Partisi şu andan itibaren demokrasimizin tüm kurum ve kuralları ile işlerlik kazanması için her türlü sorumluluğu üstlenmeye hazırdır" diye konuştu. Koç, AK Parti ile koalisyon iddialarına da yanıt verdi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Koç, "Demokrasi yolunda oldukça yorucu geçen bir gün. İlk kez, ilk kez 13 yıldır gittikçe baskıcı bir yönetim anlayışına dönüşen iktidar bugün itibariyle sandıkta millet tarafından düşürülmüştür. Bu milletimizin büyük sağ duyusunu göstermektedir. Ülke 7 Haziran'da baskıcı zorba bir rejim tehlikesinden şu an itibariyle kurtulmuş bulunmaktadır. Tek kişinin Türkiye üzerindeki rejim ipoteği millet tarafından bu gece kaldırılmıştır" dedi.

"Recep Tayyip Erdoğan kaybetmiştir"

Koç, "Sivil darbe girişimi millet tarafından önlenmiştir. Bu büyük bir demokrasi zaferidir. Millettin zaferidir. Türkiye 8 Haziran sabahı barışı, özgürlüğü, kardeşliği kucaklayan bir yeni sabaha kalkacaktır. Bundan hiç kimsenin şüphesi olmasın. Bu seçimin asıl galibi demokrasi ve Türkiye. Asıl kaybedeni sayın Erdoğan'dır. Türkiye kazanmış Recep Tayyip Erdoğan kaybetmiştir" açıklamasında bulundu.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Koç, "AKP şu an itibariyle iktidardan millet tarafından düşürülmüştür. Sayın Erdoğan kaybetmiştir diyorum. Bunun bir gerekçesi var. Anayasayı yasaları ayaklar altına alarak iktidar partisini eş başkanıymış gibi tüm devlet imkânları kullanarak eşitsiz adil olamayan bir seçim kampanyasını milletin vergileri ile milletin gözünün içine baka baka son dakikaya kadar YSK'nın da müsamması ile sürdürmüştür" dedi.

Koç, "Cumhurbaşkanlığı makamı siyaseten meşruiyeti tartışılan bir makam haline gelmiştir. Eş başkan olarak bu seçimlerde iktidar partisinin kampanyasında görev alan sayın Erdoğan şu anda siyaseten meşruiyeti sorgulanan bir boşluktadır" dedi.

"CHP hükümeti kurabilecek önemli siyasi aktör haline geldi"

Koç, "Bu gece itibari ile fiili ve hukuki durumu sizlere dört madde halinde ifade etmek istiyorum. AKP iktidarı sona ermiştir. Bekleme odasına alınan parlamenter demokrasi kazanmıştır. Belki de en önemli tespite geliyorum" dedi.

Koç, "Sayın Kemal Kılıçdaroğlu ve Cumhuriyet Halk Partisi bu sonuçlardan sonra hükümeti kurabilecek en önemli siyasi aktör haline gelmiştir. Cumhuriyet Halk Partisi şu andan itibaren demokrasimizin tüm kurum ve kuralları ile işlerlik kazanması için her türlü sorumluluğu üstlenmeye hazırdır" diye konuştu.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Koalisyon iddiaları

"Erken seçim, koalisyon iddiaları ile birlikte AKP'nin kuracağı bir hükümete koalisyon ortağı olur musunuz?" sorusuna Koç, "Cumhuriyet Halk Partisi ve sayın genel başkanımızın seçim kampanyası boyunca hırsızlıklarla, yolsuzluklarla anılan ve bunun hesabını veremeyen bir siyasi yapı ile bir araya gelmemizin mümkün olmayacağı  ifade edilmiştir. Cumhuriyet Halk Partisi yetkili kurulları bunu daha sonra görüşecektir. Ama sayın Kılıçdaroğlu'nun seçim kampanyası boyunca ifade ettiği görüşler, Cumhuriyet Halk Partisi'nin siyasi duruşu da ortadadır"  diye yanıt verdi.

CHP'nin aldığı oy oranlarına ilişkin bir soru üzerine Koç, "Valla bu sonuçlara göre asıl istifa etmesi gerekenler kendilerini balkon konuşmasına hazırlayıp, pencereden bile konuşamayacak hale gelenlerdir. Artık arkasında kendisine parmak kaldıracak bir çoğunluk yoktur. Şu anda siyaseten ve boşlukta olan bir kişi vardır" ifadelerini kullandı.