Haydarpaşa'da arkeolojik kazılar

Haydarpaşa'da arkeolojik kazılar

Tarihi Haydarpaşa Garı’nda restorasyon çalışmaları ve arkeolojik kazılar devam ediyor. Çalışmaları yerinde incelemek üzere Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu da garı ziyaret etti. Çalışılan konseptin dünyada bir ilk olacağını söyledi. CNN TÜRK muhabiri Samet Güner ve kameraman Alper Öztürk’ün haberi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu Haydarpaşa garında ki Arkeoloji kazıları ve yenileme çalışmalarını yerinde inceledi. Bakan Karaismailoğlu tarihi garın yine yolcularla dolacağını açıkladı. Haydarpaşa garı yapılacak restorasyon çalışmaları ve yenilemelerin ardından ulaşım tarihine ışık tutacak. 1908 yılında hizmete açılan tarihi Haydarpaşa Garı, İstanbul’u Anadolu’ya, Hicaz’a bağlayan demir yollarının ilk durağı oldu.

1917 yılında Birinci Dünya Savaşı’nda deposunda bulunan cephaneye yapılan sabotaj sonrasında garın büyük bir bölümü zarar gördü ve sonrasında yapılan çalışmayla bina bugünkü şeklini aldı. 1979 yılında ise Independenta adlı petrol tankeri İstanbul Boğazı’ndan geçerken; Haydarpaşa Garı’nın açıklarında patlamış ve gar bir kez daha zarar görmüştü. 2010 yılında ise tarihi garın çatısında yangın çıkmış, 4. Katı kullanılamaz hale gelmişti.

Ardından başlatılan çalışmalarda ise peronlarında yaklaşık 8 bin 500 yıl öncesine dayanan antik Khalkedon şehrine ait olduğu düşünülen tarihi yapılar gün yüzüne çıktı. Bugün çalışmalar devam ediyor. Haydarpaşa Garı çalışmalarının tamamlanmasının ardından müze ve eskiden olduğu kısmen demir yolu faaliyetlerine devem edecek.

 

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı