Son Dakika

HDP hakkındaki kapatma davası

A A

29.11.2021 - 20:19 Son Güncelleme:

HDP’nin kapatılmasına yönelik davada süreç devam ediyor. Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Bekir Şahin, davaya ilişkin esas hakkındaki görüşünü tamamladı. Peki, bundan sonra süreç nasıl işleyecek.

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Bekir Şahin, HDP’nin 5 Kasım’da yazılı ön savunmasını yüksek mahkemeye vermesinin ardından davaya ilişkin esas hakkındaki görüşünü tamamladı.

Esas hakkındaki görüşünü anayasa mahkemesine sunan şahin, iddianamedeki görüşlerini ve HDP'nin kapatılması talebini tekrarladı. Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yapılan açıklamada, HDP’nin ön savunmasında belirtilen itiraz ve taleplerin reddi, HDP’nin temelli kapatılması ve iddianamede yer alan HDP’lilere 5 yıllık siyaset yasağı taleplerini içeren esas hakkındaki görüşün anayasa mahkemesine sunulduğu belirtildi.

Bundan sonraki süreçte Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’nın esas hakkındaki görüşü, HDP'ye gönderilecek, parti esas hakkındaki savunmasını hazırlayacak. Daha sonra belirlenecek bir tarihte başsavcı şahin sözlü açıklama, HDP yetkilileri de sözlü savunma yapacak.

Bu sürecin ardından, davaya ilişkin bilgi, belgeleri toplayacak anayasa mahkemesi raportörü, esas hakkındaki raporunu hazırlayacak.
Raporun, yüksek mahkeme üyelerine dağıtılmasının ardından Başkan Zühtü Arslan, toplantı için gün belirleyecek, üyeler belirlenen günde bir araya gelerek kapatma istemini esastan görüşmeye başlayacak.

HDP hakkındaki kapatma davasını, 15 kişiden oluşan anayasa mahkemesi heyeti karara bağlayacak. Karar toplantıya katılan üyelerin 3'te 2 oy çokluğuyla yani 15 üyenin 10'unun oyuyla alınacak.