hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  HDP'den Millet İttifakı'na mesaj

  HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan'ın 2019 yerel seçimlerini hatırlatarak, "Kimse bizden aynı tavrı beklemesin" sözleri siyasetin gündeminde. Buldan seçimlere dair yeni bir açıklama daha yaptı. Millet İttifakı'na mesaj gönderen Guldan, "Bir yandan destekleyip bir yandan da yönetimde olmayacaksak halkımız bunu bize sorar" dedi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  "HDP TEMCİLSİLERİ YÖNETİMDE OLMALI"

  "Özellikle son seçimlerde desteklediğimiz demokratik güç birlikleri elbette önemli ve kıymetliydi. Ancak bundan sonraki seçimlerde hiç kimse bizden aynı tavrı beklemesin." Yerel seçimleri hatırlatan HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, bu sözlerle Millet İttifakı'na mesaj göndermişti.

  Bir haber ajansına konuşan Buldan, 2023 seçimlerine ilişkin değerlendirmelerini sürdürdü. "HDP'nin temsilcilerinin de olacağı yeni bir yönetime ihtiyaç var" dedi.  "Millet İttifakı'nın içerisinde değiliz. Eğer bir güç birliği olacaksa tekrar, bunun içerisinde elbette HDP'nin, Kürtlerin de temsilcilerinin olacağı yeni bir şeye ihtiyaç var. Şimdi bir yandan destekleyip, bir yandan da bu ülke yönetiminde olmayacaksak o zaman halkımız bize; 'Tamam biz oy veriyoruz, siz bu tarafa oy verin diyorsunuz ama sonuçta bir temsiliyet hakkını da istiyoruz' diyor. Halkımız beklenti içerisinde" şeklinde konuştu.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  "BU MUHALEFET TARZI KAZANDIRMAZ"

  Buldan, HDP ile fotoğraf vermeyen öcü gibi gösteren partiler olduğunu kaydederek, "Seçim döneminde HDP farklı bir tavır takınırsa böyle bir yol izlemeye kalkarsa bunun sorumlusu HDP olmayacaktır" ifadelerini kullandı. "Bu muhalefet tarzı kazandırmaz. Millet İttifakı'na ve içerisindeki partilere bakıyoruz. CHP'nin dışında diğer partilerin hiçbiri HDP'nin oy oranına sahip değil. HDP eğer Millet İttifakı'na destek verirse, Millet İttifakı kazanır anlayışı üzerinden gidenler bile bunu söylüyor. Evet, bu doğrudur. Fakat muhalefetin bu cesaretsizliği ve HDP'ye yaklaşımı, onlara bu seçimlerde bir şey kazandırmaz" dedi.

  Buldan, kapatma davasına ilişkin de "HDP kapatılsa dahi bir alternatif mutlaka olacaktır. B ve C planımız mutlaka var" diye konuştu.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow