hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  HDP'li 4 milletvekili için soruşturma

  Diyarbakır Demokratik Bölgeler Partisi İl Başkanlığında 6 teröristin anmasına katılan 4 HDP'li milletvekili hakkında soruşturma başlatıldı. Sabah düzenlenen o operasyonda DBP İl Başkanı Seval Gülmez gözaltına alındı. Detayları CNN TÜRK yayınında İstihbarat Şefi Nihat Uludağ anlattı.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  4 HDP'li milletvekili, Diyarbakır Demokratik Bölgeler Partisi İl Başkanlığında 6 teröristin anmasına katıldı. İşte düzenlenen o törenden ilk fotoğraf CNN TÜRK'te ekrana geldi. Fotoğrafta 4 HDP'li milletvekili Semra Güzel, Dersim Dağ, Remziye Tosun, İmam Taşçıer'in de yer aldığı görüldü.

  HDPli 4 milletvekili için soruşturma

  İşte bu görüntünün ardından Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı'nca 4 milletvekili hakkında soruşturma başlatıldı. Aynı anda Demokratik Bölgeler Partisi Diyarbakır İl Eş Başkanı da gözaltına alındı.

  Detayları anlatan CNN TÜRK İstihbarat Şefi Nihat Uludağ, "Bu paylaşımı gören Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı da bir soruşturma başlatıyor. Ve bu soruşturmanın ardından 26 Ocak günü Diyarbakır İl Emniyet Terörle Mücadele Müdürlüğü ve güvenlik şube müdürlüğü ekipleri, Diyarbakır Demokratik Bölgeler Partisi il binasına bir baskın düzenledi. Binada arama yaptı, örgütsel dokümanlar var mı diye baktı" dedi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen soruşturma elde edilen yeni delillerle genişletilirken, Gazeteci Nedim Şener hem HDP hem de DBP için bundan sonra gündeme gelebilecek gelişmeleri değerlendirdi. Şener, şöyle konuştu:

  Bugün yapılan operasyon, aslında bilinen bir ilişkinin PKK ile HDP, BBP ilişkisinin açığa çıkmasından başka bir şey değildir bana göre. HDP'nin kapatılması ile ilgili iddianameyi okursanız, HDP'nin daha önce kapatılmış olan partilerin PKK partilerinin devamı olduğunu, bunun bir tarihsel arka planı olduğunu çok net koyuyor. HDP kapatılırsa ne yapacaklar? Mithat Sancar bunu söyledi. Diyor ki 'A, b, c, d planlarımız hazır.' Bunlardan bir tanesi BBP. Bunlar kapanırsa bu parti devreye sokulacak.

  PKK ile mücadele, terörle mücadelenin olmazsa olmaz koşulu siyasi ayağıyla mücadeledir. HDP kapanmasına karşı hazırladığı bir parti var. Aynı HDP ne yapıyorsa bu parti tüm yasadışı faaliyetleri yürütüyor. Arkasından propagandasını yapıp, faaliyetini sürdürebiliyor.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow