hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  HDP’li Güzel’in vekilliği düşecek mi?

  Terör örgütüne üyelik suçlamasıyla tutuklu bulunan HDP Milletvekili Semra Güzel'in devamsızlık sebebiyle milletvekilliğinin düşmesi için süreç devam ediyor. Güzel'in durumunu görüşmek için kurulan hazırlık komisyonu 1 Kasım’da toplanacak. Hazırlık komisyonu toplantısında Semra Güzel'in savunması alınacak.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  HDP Diyarbakır Milletvekili Semra Güzel’in vekilliğinin düşürülmesi için süreç ilerliyor. Meclis Adalet Karma Komisyonunda oluşturulan Hazırlık Komisyonu 1 Kasım’da toplanıyor. Semra Güzel’in terör kampında bir teröristle fotoğrafları ortaya çıkmış, sonrasında dokunulmazlığı kaldırılmıştı. O karar sonrası uzun süre kayıplara karışan Semra Güzel, sahte kimlik ve pasaportla Yunanistan’a kaçmak isterken yakalandı.

  Bir ay içinde 5 birleşime katılmayanların milletvekilliği düşürülebiliyor. Kayıp olduğu süre boyunca Meclis Genel Kurulu çalışmalarına katılmayan Güzel’in, Devamsızlık dosyasını incelemek için Anayasa ve Adalet Karma Komisyonu toplanmış, Hazırlık Komisyonu kurulmuştu. O komisyon 1 Kasım’da ilk kez toplanacak.

  Tutuklu bulunması sebebiyle HDP’li Güzel’in savunması video konferans yöntemiyle alınabilecek ya da başka bir Milletvekili Güzel'in yerine savunma yapabilecek veya savunmasını yazılı verebilecek. Alt komisyon bir ay boyunca Semra Güzel ile ilgili tutulan raporu inceleyecek. Hazırlık Komisyonunun hazırlayacağı rapor karma komisyonda değerlendirilecek.

  Komisyon, HDP'li Güzel’in milletvekilliğinin düşürülmesi yönünde karar verirse son sözü Meclis Genel Kurulu söyleyecek. Üye tam sayısının salt çoğunluğu kabul oyu kullanırsa Semra Güzel'in vekilliği düşürülecek. Tutuklu bulunan Semra Güzel'in 15 yıla kadar hapsi isteniyor.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow